Vakıf Katılım'dan 150 milyon liralık kira sertifikası ihracı

Vakıf Katılım'dan 150 milyon liralık kira sertifikası ihracı

Vakıf Katılım, iştiraki olan Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığıyla 150 milyon TL tutarındaki ikinci kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 90 gün vadeli ihraca, ihraç tutarının iki katından daha fazla talep geldi. Söz konusu ihraç, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 21 Nisan tarihinde alınan 2 milyar TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında, nitelikli yatırımcılara tahsisli satış şeklinde gerçekleştirildi.


"Yüksek talep bankaya güveni gösteriyor"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, bir yandan hızla şubeleşerek bireysel müşterilerin ve KOBİ'lerin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşıladıklarını, diğer yandan da fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla çalışmalarına yön verdiklerini aktardı. Bu vizyon doğrultusunda 150 milyon TL tutarlı ikinci kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladıklarını kaydeden Göktaş, "İhracımıza gelen yüksek talep, yatırımcıların Vakıf Katılım'a olan güvenini ve faizsiz yatırım ürünlerine olan ilgisini gösterdi." ifadesini kullandı.


Göktaş, katılım bankacılığının pazar payının artırılmasında faizsiz bankacılık prensiplerine uygun sermaye piyasasının gelişmesinin büyük öneme sahip olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: 


"Yılın ikinci yarısında da yeni ihraçlara devam ederek kira sertifikası piyasasının büyümesine ve faizsiz sermaye piyasası ürünlerinin derinleşmesine katkı sağlamaya devam etmeyi amaçlıyoruz. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen ulaştığımız yüksek ivmeli büyüme neticesinde 2016 yılı sonunda net karımız 19 milyon TL'yi buldu. Yakaladığımız büyüme ivmesi 2017'de de devam etti ve ilk çeyrek sonunda 25 milyon net kara ulaştık. Şu an 26 ilde toplam 46 şubeyle hizmet veriyoruz. Yıl sonuna kadar da şube sayımızı 75'e çıkarmayı hedefliyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS