Borcunuz varsa son gün: Bugün | GİB sorgu sayfası

Borcunuz varsa son gün: Bugün | GİB sorgu sayfası

Vergi borcu yapılandırılmasında son güne girildi. Borç neleri kapsamaktadır? Nereden bakılmaktadır? Borcu olanlar nasıl taksitlendirebilir? Yapılandırılan borç hangi bankalara yatırılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden borç nasıl öğrenilmektedir? Soru ve cevaplarla haber içeriğimizde yer almaktadır.

31 Ekim 2016 tarihinde vergi borcu üzerine yapılandırma başvuru süresi sona ermişti. Maliye Bakanlığı tarih süresini son kez uzattı. 25 Kasım 2016 tarihinde yapılandırma başvurusu sona eriyor.


Vatandaş hangi borçları ödeyecek?
Devlete ait borç durumu genelinde tüm borçları kapsamaktadır. Cezalar, gecikme faizleri, gecikme zam faizleri, gümrük vergileri, trafik cezası, askerlik, nüfus, karayolu geçiş ücreti cezası, seçim, yurt-kur, kredi borçları, SGK ve SSK borçları, belediyelere borçlar…


Borç varsa nasıl belli olur?
Maliye Bakanlığı bu durumu en rahat ve en sağlıklı bir şekilde insanlara sunmak için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden borçlarınızı öğrenebilirsiniz:

BORCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZBorçların tarih durumu
Maliye, 30 Haziran 2016 ve önceki dönem borçlarının kapsadığını söyledi. Temmuz ve sonraki aylardaki borçlar bu kapsamda ele alınmayacak.


Ne kadarı siliniyor?
SGK sitesindeki açıklamaya göre “İdari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50'si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek.”


Borç 50 lira altındaysa ne olacak?
Devlet bu borcu otomatikman silmektedir.


Borcunuz hangi kurumaysa o kuruma
SGK’ya borcunuz varsa, SGK kurumuna gidilecek, Belediyeye borç varsa, belediyeye gidilecek.


Borç yapılandırıldıysa hangi bankalara yatıralacaktır?
Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Anadolbank, Citibank, Denizbank, Finansbank, Fibabanka, Halk Bankası, HSBC Bank, ICBC Bank, ING Bank, ODEA Bank, T.C Ziraat Bankası, T.Ekonomi Bankası, T.Vakıflar Bankası, Turkishbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası.


Ödemeler nasıl olacak, tutarı ne kadar olacak?
Altı eşit taksit için (1,032),
Dokuz eşit taksit için (1,053),
On iki eşit taksit için (1,064),
On sekiz eşit taksit için (1,086),
Yirmi dört eşit taksit için (1,109),
Otuz altı eşit taksit için (1,19),
Kırk sekiz eşit taksit için (1,247),
Altmış eşit taksit için (1,304),
Yetmiş iki eşit taksit için (1,361),
-üz kırk dört eşit taksit için (1,703),
katsayısı ile çarpılır ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle aylık dönemler halinde tahsil edilecek taksit tutarı hesaplanacak.


İlk ödeme hangi ay başlıyor?
Kasım ayında


Borç ödenmezse ne olacak?
Vatandaş yapılandırma hakkından yararlanamayacak.


Toplam borç tutarı ne kadar?
90 milyar Türk Lirası


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS