hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kiralara tavan fiyat mı gelecek? Kira artışlarıyla ilgili 4 bakanlık bugün toplanıyor!

  Kiralara tavan fiyat mı gelecek Kira artışlarıyla ilgili 4 bakanlık bugün toplanıyor
  expand

  Enflasyon rakamlarına göre belirlenen kira artışları için de yeni formüller aranmaya başladı. Kira artışlarına yönelik olarak yeni düzenlemeler geliyor. Son dönemde artan kiralarla ilgili 4 bakan bugün bir araya gelecek ve konuyla ilgili önemli konulara değinecek. Peki, kiralara tavan fiyat mı gelecek? İşte toplantıyla ilgili detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son dönemde başta büyükşehirler olmak üzere pek çok yerde ev kiralarında yüksek oranda artış yaşandı. Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti. Kira artışlarıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'ndan üst düzey temsilciler bugün saat 19:00'da toplanacak. Kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin düzenlemenin görüşüleceği toplantıda, Ticaret Bakanlığı ve TBMM'den ilgililerin de hazır bulunması bekleniyor.

  KİRALARA TAVAN FİYAT MI GELECEK?

  Bu durum, bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kiralara tavan fiyat uygulanmasını gündeme taşıdı. ''Kira artışına sınırlama gelecek mi'' sorusunun cevabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın başlattığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma sonunda belli olacak.

  YÜKSEK KİRALARA HOLLANDA MODELİ

  Kirada fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için Hollanda modelinin gündemde olduğu belirtiliyor. Konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına müdahale eden Hollanda hükümeti, puanlama sistemiyle birlikte tavan fiyat uygulamasını geliştirmişti. Uygulama ile evin bulunduğu yer, büyüklüğü, oda sayısı gibi kriterler göz önüne alınarak bir tavan fiyat belirleniyor. Evler için bu fiyatın üzerinde kira istenemiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow