Hayvanlar aleminin türleri aynı ama boyutları farklı üyeleri

Bu hayvanların türlerin aynı olmasına rağmen, boyutlarındaki farkı görünce oldukça şaşıracaksınız. İşte hayvanlar aleminin abi-kardeşleri... Biri dünyanın en küçük yılanı Tetracheilostoma Carlae sadece 10 cm, diğer taraftan yeşil anaconda ise 4.6 metreye ulaşabiliyor.Yılanlar

Bu hayvanların türlerin aynı olmasına rağmen, boyutlarındaki farkı görünce oldukça şaşıracaksınız. İşte hayvanlar aleminin abi-kardeşleri...

Biri dünyanın en küçük yılanı Tetracheilostoma Carlae sadece 10 cm, diğer taraftan yeşil anaconda ise 4.6 metreye ulaşabiliyor.

Atlar

Küçük at ırkı Falabella sadece 18 kg ağırlığında, Shires ise 1.09 tona ulaşabiliyor.

Maymunlar

Cüce maymun sadece 15 cm'ken, Mandrillerin erkekleri 36 ile 55 kg'a ulaşabiliyorlar.

Balinalar

Dünyanın en küçük balina 250 kg, büyük olarak düşünebilirsiniz, ama en büyüklerden Mavi Balina 181,5 ton ağırlığına ulaşabiliyor.

Kuşlar

Arı kuşu 2 gram ağırlığındayken, devekuşları ise ortalama 113.5 kg

Balıklar

Paedocypris progenetica dünyanın en küçük balığı uzunluğu yaklaşık 1 cm, Oceanic Sunfish ise 4.2 m uzunluğa ulaşaabiliyor.

Köpekbalıkları

Cüce köpekbalığı Etmopterus sadece 18 cm dünyanın en küçük köpekbalığı, oysa uzunluğu 10 metreye kadar büyüyebilen köpekbalıkları bulunuyor.

Kurbağalar

Paedophryne Amauensis türündeki küçük kurbağa sadece 7,62 mm uzunluğa ulaşır, Goliath kurbağa ise dünyanın en büyük kurbağası ve uzunluğu en az 30 cm ve 3.2 kg ağırlığında.

Vahşi kediler

Rusty yaklaşık 1.3 kg ağırlığında, kedi türlerinin en küçük temsilcisi, kaplanların ise ağırlıkları ortalama 385.5 kg.

Kaplumbağalar

Benekli kaplumbağa dünyanın en küçük kaplumbağası 8.9 cm. Leatherback deniz kaplumbağaları türünün en büyük üyesi 454 kg ağırlığında, uzunluğu ise 2,1 metre.

Yarasalar

Svinonosaya yarasası sadece 2 gram ağırlığında. uçan tilki adıyla anılan büyük yarasalar ise 1.13 kg ağırlığında.

Kelebekler

Cüce Blues dünyasında küçük kelebek sadece yaklaşık 1.27 cm kanat açıklığına sahip, Queen Alexandra'nın ise 25.5 cm'ye kadar ulaşıyor.

Yengeçler

Bezelye yengeçler istiridye kabukları içinde yaşayarak parazit bir hayat sürerken, akrabası Japon örümcek yengecin 18 kg'a kadar ağırlığı var.

Tavşanlar

Küçük cüce tavşanların vücut ağırlığı 450 gr, ama büyük kıta dev tavşanları 22.5 kg'a ulaşabiliyor.

Örümcekler

Vücudu sadece yarım milimetre olan örümcekleri farketmek çok zorken, diğer taraftan dev avcı örümceğin boyun 30 cm'e ulaşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS