Hangi ülke kaça vatandaşlık veriyor?

BBC'nin haberine göre giderek artan sayıda "ekonomik vatandaş" farklı ülkelerden yeni pasaport alıyor. Vatandaşlık işlemleri konusunda danışmanlık yapan "Henley and Partners" şirketinden Christian Kalin, dünya genelinde her yıl binlerce kişinin, ikinci hatta üçüncü bir pasaport aldığını, bunun için harcanan paranın 2 milyar dolar civarında olduğunun tahmin edildiğini söylüyor.BBC'nin haberine göre giderek artan sayıda "ekonomik vatandaş" farklı ülkelerden yeni pasaport alıyor. Vatandaşlık işlemleri konusunda danışmanlık yapan "Henley and Partners" şirketinden Christian Kalin, dünya genelinde her yıl binlerce kişinin, ikinci hatta üçüncü bir pasaport aldığını, bunun için harcanan paranın 2 milyar dolar civarında olduğunun tahmin edildiğini söylüyor. Peki hangi ülke kaça vatandaşlık veriyor?
St Kitts ve Nevis
1983'te İngiltere'den bağımsızlığını ilan eden St Kitts ve Nevis'te vatandaşlık farklı yollarla edilebiliyor.

1984'ten beri uygulanan bir yöntemle, St Kitts ve Nevis Şeker Endüstrisi Çeşitlendirme Vakfı'na 250 bin dolar bağışta bulunanlara vatandaşlık veriliyor. İkinci seçenek ise ülkede en az 400,000 dolarında bir taşınmaz almak. Amerikan Hazine Bakanlığı, İranlıların bu ülkenin vatandaşlığını alarak ABD'de yatırım yapmasının yaptırımları delebileceği uyarısında bulunduğu için 2011'den bu yana İranlılar vatandaş olamıyor.
Dominika
Karayipler'de minik bir ada ülkesi olan Dominika'da. Bu ülkenin vatandaşlığı 100 bin dolara alınabiliyor. Pasaport işlemleri beş ila 14 hafta alıyor. Dominika, Uluslar Topluluğu'nun üyesi olduğu için İngiltere'de ayrıcalıklı bir statüye sahip ve bu ülkenin vatandaşları, aralarında İsviçre'nin de bulunduğu 50 ülkeye vizesiz gidebiliyor.
Antigua ve Barbuda
Antigua ve Barbuda'da 2013'ten beri uygulanan bir programla 400 bin dolarlık emlak ve ya da 200 bin dolarlık bağış karşılığında vatandaş olunabiliyor.
ABD
ABD'deki EB-5 vize programıyla belirli bir alanda 500 bin dolar yatırım yapan ve 10 kişiye istihdam sağlayanlara Yeşil Kart veriliyor. (1990'dan beri 6,8 milyar dolar yatırım karşılığında 29 bin kişiye vize verildi. Vize yılda 10 bin kişiyle sınırlı.)
MALTA
Malta, bir yıl ikamet şartı ve 1 milyon 150 bin Euro yatırım karşılığı vatandaşlık veriyor.
KIBRIS RUM KESİMİ
Kıbrıs Rum Kesimi de yatırım yoluyla doğrudan vatandaşlık veren başka bir AB ülkesi.
Mart'ta, ekonomik kriz nedeniyle para kaybeden Rus yatırımcıları yatıştırmak için vatandaşlık bedeli 5 milyon Euro'dan 2 milyon Euro'ya düşürüldü.
PORTEKİZ
Zenginlere doğrudan vatandaşlık yerine ikamet izni veriyor. İkamet izni, vatandaşlığa kapı aralıyor ve bazen Portekiz'deki gibi "Altın vize" olarak anılıyor.
Zenginlere doğrudan vatandaşlık yerine ikamet izni veren ülkelerden biri de Avustralya.
Belçika da ikamet izni veriyor.
İngiltere için de aynı durum geçerli.
Singapur da zenginler için ikamet izni veren ülkelerden.
İspanya da zenginlere ikamet izni veriyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS