kültür sanat

Türk mimarisinde Sedad Eldem üslubu

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Türk mimarisinde Sedad Eldem üslubu

İstanbul, geçtiğimiz ay başında Uluslarararası Mimarlar Birliği Kongresi’nin telaşını yaşarken, Literatur Yayıncılık da benzer derecede heyecanlı bir faaliyet içerisindeydi.İstanbul Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi binası 1942-1944 yılları arasında Emin Onat’la birlikte tasarlanıp yapılmıştır. Yapılarla çevrili dörtgen avlular, dönemin anıtsal eğilimlerine uygun dev oranlar ve taş kaplama cepheler başlıca özellikleridir. Yapıya dışarıdan bakıldığında Türk Evi kavramının büyük ölçekli bir yapıda yeniden yorumlandığı görülür.

Fen Fakültesi ana girişi üstündeki yüksek balkondan görünüş.

Nişantaşı’ndaki Ahmet Ağaoğlu Köşkü mevcut bir binanın temel duvarları üzerinde inşa edilmiştir. Evin en önemli farklılığı üst kattaki dairenin cepheden çıkmalı oval salonudur. Bu bina daha sonra yıkılmıştır.

Sultanahmet’teki İstanbul Adliye Sarayı, Emin Onat’la birlikte yarışma projesi olarak hazırlanmıştır. 1948-1971 yılları arasında çeşitli aşamalarla kısmen gerçekleştirilmiştir. Kazılar sırasında çıkan Bizans kalıntıları, ilk projenin gözden geçirilmesini zorunlu kılmış, ayrıca eklemeler yapılmıştır. Uygulanmayan 1978 önerisinde yuvarlak yapı kalıntıları geodezik bir kubbe altında korumaya alınarak, üstüne yeni bir blok inşası öngörülmüştür.

Koç Vakfı Atatürk Kitaplığı, müze ve sergi salonlarından oluşan bir kültür kompleksi olarak tasarlanmış, 1973-1975 yıllarında yalnız kütüphane inşa edilmiştir. Plan altıgen geometriye dayanmaktadır.

İstanbul Zeyrek’teki Sosyal Sigortalar Kurumu Kompleksi 1962-1964 yılları arasında inşa edilmiştir. Zeyrek bölgesindeki geleneksel kent dokusunun ölçek ve karakterine duyarlı olması bakımından önemlidir. Kompleks 1986 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne değer bulunmuştur.

Tarabya Koyu’na bakan bir tepe üzerine yerleştirilmiş on altı konutluk bir projede ünlü sanayici Rahmi Koç’a ait özel villa, 1975-1980 arasında inşa edilmiştir.

Rahmi Koç Villası’nda orta sofa, tasarımın baskın bir unsuru olarak dışarı taşırılmış, yüksek bir çatı feneriyle de büsbütün vurgulanmıştır.

Rahmi Koç Villası’nın iç mekan ve peyzaj düzenlemeleri, dikkat çekici ölçüde Eldem’in söylemini tamamlayıcı özelliktedir. Detaylarda cilalı masif meşe, mermer ve pirinç kullanımı, ifadeyi daha da zenginleştiren bir etki yaratmıştır.

10 / 10
Türk mimarisinde Sedad Eldem üslubu
Ankara’daki Pakistan Elçilik binasının genel görünümü. Elçilik ofislerine anıtsal bir taçkapıdan girilmektedir.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS