Arı, 7 hafta yaşar bir çay kaşığı bal üretir

Bal üretiminin son yıllarda büyük artış gösterdiği Adana'da bal üretim ve ambalajlaması yapan bir firma, arının ortalama 7 hafta yaşadığı, bu sürede milyonlarca kez kanat çırpıp ancak çay kaşığı dolusu kadar bal ürettiğine dikkat çekmek için kampanya başlattı.İçinde bir arının ürettiği kadar gerçek bal olan minik kolye yaptıran firma, limon çiçeğinden de bal üretimine başladı.
İnsan sağlığına yararı saymakla bitmeyen balın sofralara ulaşma hikayesini anlatan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen, bu yolculuğu "sır, sabır ve armağan" olarak yorumladı. Bir kaşık bal için bir ömürArıların bal üretiminin dünyanın en başarılı organizasyonlarından birini içerdiğini vurgulayan Can Sezer, "Arılar 1 kilo bal üretmek için dünyanın etrafını 6 kez dönecek kadar yol kat ediyor.
Bu yüzden arı, saygıdeğer bir hayvan, ürettiği bal da bu hayvanların mucizesi. Bu mucizeyi anlatmak için, içinde bir arının ürettiği bal olan tüp şeklinde minik bir kolye yaptık" dedi.
Bir arının ömrünün 7 hafta olduğunu ve bu sürede bir çay kaşığı dolusu bal ürettiğini belirten Sezen, binlerce mektup bastırarak bu bilgileri tüm ürünlerinin içine de koymaya başladı.
Ayrıca minik bal kolyeleri ile dikkat çekmeye başlayan Sezen şöyle dedi:"Arılar, bir kilo bal için dünyanın çevresini 6 kez dönmeye eşit ölçüde yol kat ediyorlar.
Arılardaki koku reseptörleri kilometrelerce ötedeki güzel kokulu bir çiçeği bile hemen algılayabiliyor.
Çalışkan arılar çiçeğe ulaştığı zaman nektarını içine çekmeye başlıyor ve yolculuk esnasında midesine depoladığı nektarı bala dönüştürüyor.
Bunu ise midesindeki eşsiz enzimlerle gerçekleştiriyor.
Sonunda tekrar yuvasına yani kovanına dönen bu muhteşem canlılar, tüm bu uğraş ve kat ettikleri yol sonucunda, ortalama 7 hafta yaşadıkları hayatları boyunca sadece bir damla bal üretebiliyor.
Sadece bir çay kaşığının içini dolduracak kadar bal üretmek için milyonlarca kanat çırpıyor, çırpınıyorlar..... Bu eşsiz hikayenin ve mucizelerin ustaları bal arılarının, kısa ama değerli hayatları boyunca yaptığı bu değerli hazine karşısında saygı duymak gerek."
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS