Şenol Güneş'ten Ozan Tufan tepkisi!

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe'ye transfer olan Ozan Tufan'la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ve Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'la birlikte Lig TV'deki "Futbol sezonu başlıyor" programına katılan Şenol Güneş, Ozan Tufan konusundaki eleştirilere cevap verdi.
Fenerbahçe'ye transfer olan milli futbolcunun kendisini aradığını kaydeden Güneş'in konuyla ilgili açıklamalarının tamamı şöyle:
Türkiye şu anda ürettiği oyuncular içerisinde Arda Turan'ı çok önemsiyorum. Sonuç olarak hedefe ulaştığınız zaman iyi örnek göstermek diğerleri için önemli. Aynı şekilde altyapıdan Ozan Tufan örneği var. Ona da değinsek iyi olur. Çünkü çok rahatsızım o konuda. Ertuğrul Hoca'nın başına neler geldi bilmiyorum ama benim başıma gelenleri paylaşmak isterim. Çünkü hak etmediğimiz saygısızlığa uğruyoruz.

Ben bu işte hiçbir hocanın hiçbir oyuncuyla ilgili olumsuz bir durum olduğunu düşünmüyorum. Her hoca ona bir şey katarak eğiterek yarıştırır. Ama bir insan işi yapıyoruz. Mal pazarlamıyoruz. Malımızı pazarlamıyoruz. O yüzden her oyuncuya katkı yapmak isteriz. Nihayetinde bir yere gider. Çünkü yarın yine yüzüne bakacağız.

Ozan Tufan'ın oradaki sorunları vardı. Bunlar yeni değil. Geçen sene onu Fenerbahçe ve Trabzonspor almaya geldi. Hatta Trabzonspor devre arasında tesise girdi. Biz bunu 6 ay toparlamaya çalışıyoruz. Onlar etkilenmeden yarıştırıyoruz. Sene sonu gitti. Bu sene de bana ulaştı kendisi.

Özellikle örnek veriyorum. Çünkü bu futbol antrenörünün işi değil. Bana dediğinde aynı şeyi söyledim. Bonservisi var. Bizim başkana söyledim. Bizim başkan da Bursaspor'un kulüp başkanıyla görüştü. Ondan sonra Süper Kupa maçı öncesi anlaştıklarını söylediler.

Daha sonra başkanın beyanatı; ben aklını karıştırıyormuşum. Nasıl karıştırmadır bu ya. Çok çirkin. Bu tür şeyleri söylerek, pazarlama tekniği yaparak ne kendinize ne oyuncunuza ve diğer oyunculara örnek olamazsınız. Bunları düzeltmek lazım. O zaman futbolcu gelişir.

Bu tarafından futbolcu da bunu görünce antrönere bakıyor, oyuncuya bakıyor, nereye güveneceğini şaşırıyor. Yöneticilere olan güvensizlik sözle ilgili olur. Eğer söz yerine getirilmezse güven kaybı olur. Eğer ben kendim bir oyuncuya güvenini bir kelimeyle kaybedersem bu işi hiç yapmam. Ama bu konuda bana da bir saygısızlık varsa cevabını veririm.

Şuna gelmek istiyorum. Kendimi savunmak için değil. Biz oyuncuların eğitimini burda yapıyoruz. Sadece futbol eğitimini yapmıyoruz. Ona, kuvvet, dayanıklılık, sürati vermiyoruz. Tekniği, taktiği vermiyoruz. Bir karakteri, güçlü bir karakteri vermek zorundayız. Eğer uluslararası arenada yarışacaksa onu kandırarak bir ay götürürsünüz. İki ay, üç ay götürürsünüz. Sonrasını getiremezseniz. Nihayetinde o oyuncu Türkiye'yi temsil edecek bir oyuncudur. Benim yaptığım doğruyu da yanlışı da görecektir.

O zaman ben yanlış yaparak hayatımı riske etme şansım olur mu? Öyle baktığınız zaman Ertuğrul Hoca'nın şampiyon olduğu dönemdeki başarısı kendine olan güveninden geliyor. Kendine olan güveni de oyuncuya aşılıyorsunuz. Siz inanmadığınız bir şeyi nasıl ona izah edebilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS