Takozundan akıllısına unutulmaz 10 cep telefonu!

Yola "takoz boyutunda" ağır modellerle başlayan, önce küçülen, sonra da büyüyüp bilgisayar yavrusu boyutlara gelen cep telefonları, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Sadece telefonla konuşmanın çok daha ötesini sunuyorlar bizlere. Hatta telefonla konuştuğumuzun sürenin çok daha fazlasını, telefon ekranına bakıp e-posta kontrolü için, müzik dinlemek ya da film izlemek için, oyun oynamak için, hatta navigasyon yardımıyla yolumuzu bulmak için harcıyoruz. Birbirinden güçlü cep telefonlarını, çekirdek arsızı mobil işlemcileri, 20 megapikseli geçen kameraları şimdilik bir kenara bırakıyoruz... Herkesin gönlünde yıllar önce kullandığı ama unutamadığı bir ya da birkaç "antika" cep telefonu mutlaka vardır. CHIP Online ekibi, unutamadığımız 10 cep telefonunu listeledi.
1. Nokia 7110 (1999/2000)

2000 yılına yaklaşırken ya da geçtikten sonra kıyamet kopmadı. Ama WAP ile internete bağlanabilen cep telefonu Nokia 7110 geldi. Böylece kullanıcılar mobil internet ile tanıştı. Yavaş da olsa WAP bir ilkti ve onu kullanıcılara bu antenli "yeşil antika" sundu...


2. Nokia 3310 (2000)

Pek çok kullanıcının ilk cep telefonu ya Nokia 3210 ya da 3310 olmuştur. O yıllarda Nokia cep telefonu piyasasının kralıydı. Ucuzdu, şıktı, antensizdi! Tuşlarının kullanımı kolaydı ve kullanıcılar bu cep telefonuyla hızlı SMS yazma rekorları kırdı. Aynı zamanlarda sesli harfleri yutarak mesaj yazma yöntemi icat edildi. Son olarak da Snake II'yi unutmamak gerekiyor. İnsanlar Snake oynamak için deli oluyordu.

3. Vertu (2002)

"Para sorun değil" diyenlerin statü sembolü olan Vertu, Nokia tarafından lüks materyallerden üretildi ve pazarlandı. 3 ila 6 sıfırlı rakamlara satılan bu marka hala varlığını koruyor ve bugünün "lüks telefon" akımının öncüsü olmayı sürdürüyor.

4. Sony Ericsson W800i Walkman (2005)

MP3 çalan ilk cep değil, ama cep telefonları arasında daha iyi müzik çalma yarışını başlatan cep telefonlarından belki de en önemlisi... Sony'nin tanınmış Walkman markası artık cep telefonlarında yaşıyordu.

5. Nokia 7650 (2002)

Cep telefonları bir zamanlar sadece cep telefonuydu, sonra müzik çalar ve Nokia 7650 ile de fotoğraf makinesi oldu. VGA kameraya sahip olan ve Symbian 60 işletim sistemini kullanan bu cep telefonu, o zamanlar herkesi şaşırtmıştı. İnsanlar kamerası olan cep telefonlarına o dönem büyük paralar döktü.


6. Motorola RAZR V3 (2004)

Motorola'nın bu efsane modeli, metalik tasarımı, inanılmaz inceliği ve istiridye kabuğu şeklinde açılan kapağıyla tüketicileri büyülemişti. Üstelik nispeten erişilebilir fiyatlara satıldı ve böylece RAZR'lar 110 milyonun üzerinde alıcı buldu.

7. Nokia N95 (2007)

Nokia'nın teknolojik üstünlük gösterisi olan bu cep telefonu çıktığında, ortada pek bir rakip görünmüyordu. Kim akıllı cep telefonu yapabilirdi ki? Hem de Nokia'dan daha iyisini... Üst seviye kamera, müzik çalar, GPS... Ne ararsanız, N95'te fazlasıyla vardı.

8. HTC Dream (T-Mobile G1, ilk Android cep 2008)

Android işletim sistemi gücünü göstermeye bu telefon ile başladı. Akıllı cep telefonları arasında Google'ın desteğiyle yükselen Android'i ilk kullanan, HTC'nin bu modeli olmuştu.

9. Research In Motion (RIM) BlackBerry 850 (2002)

Bir zamanlar RIM isimli bir şirket vardı ve ürettiği BlackBerry telefonlar, özellikle iş dünyası için neredeyse tek alternatif konumundaydı. Devamlı internete bağlı bir hayatı başlatan, iş adamlarının sevgilisi olan bir telefon serisinden bahsediyoruz. Bu serinin ilk ürünü de, BlackBeery 850 olmuştu.

Kendi özel hizmetleri ve QWERTY klavyesi ile kendine has bir kullanıcı kitlesi olan RIM, artık yoluna doğrudan BlackBerry ismiyle devam ediyor ve yeni BlackBerry telefonlar üretmeyi sürdürüyor. Ama eski parlak günlerinin çok uzağında olduğu da bir gerçek...10. Apple iPhone (2007)

Cep telefonu dünyasını kökten değiştiren iPhone, mükemmel dokunmatik tecrübesi ile gerçek bir devrim telefonuydu. Çıktığı ilk günlerde diğer telefonlarda olan bazı özelliklere sahip olmamasına rağmen, devrimci bir platform olduğunu kanıtladı. Bugünün akıllı telefonlarının geldiği noktayı, bazıları bu fikre katılmasa da, bizce iPhone'a borçluyuz.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS