10 soruda bedelli askerlik

Merakla beklenen bedelli askerliğin detayları belli oldu. Yaş sınırı kaç olacak? Kimleri kapsıyor? Kredi çekeceklere maaliyeti ne olacak? Yasa çıkana kadar kaçaklar hakkında işlem yapılacak mı? İşte 10 soruda bedelli askerlik...Bedelli askerlikten kimler yararlanabilecek?

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olanlar bedelli askerlik imkanı getiriliyor

1 Ocak 1988’de doğanlar da bedelliden yararlanabilecek.

Buna gerekçe olarak da özellikle kırsal kesimde doğumların yılbaşında nüfusa yazılması gösterildi.

Bedellinin tutarı ne kadar?

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler 18 Bin TL ödeyecekler.

Bedelli uygulamasından yararlanmak isteyen yükümlülerin kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri 18 bin TL veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kredi çekeceklere bedelli maliyeti ne kadar olacak?

Bankalar düzenlemenin somutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuoyuna duyuracak.

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaç kredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak. Bugünlerde bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.35 civarında.

Buradan yapılan bir hesaplamaya göre bankadan 18 bin lira kredi çeken bir bedelli müşterisi bankaya 60 ay sonunda yaklaşık 26 bin 370 lira ödeyecek. Bu da aylık 439,5 liraya karşılık geliyor.

Kaç gün askerlik yapacaklar?
Bedelli askerlik yapacaklar 21 günlük temel eğitimden muaf olacaklar. Hiç kışlaya gitmeden askerlik görevini yerine getirmiş olacaklar.
Kaç kişiyi kapsıyor?
Uygulama 700 bin kişiyi kapsıyor.

Önceki bedelli uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda, 100 binin biraz üzerinde yükümlünün uygulamadan yararlanmak için başvurması bekleniyor. Ancak ücretin önceki uygulamalara göre daha cazip olması nedeniyle, uygulamaya başvuracak yükümlü sayısının 200 bine yaklaşabileceğine yönelik hükümet çevrelerinde bir beklenti bulunuyor.
Kaçıncı kez bedelli askerlik çıkıyor?
Bedelli askerlik düzenlemesi beşinci kez çıkıyor. Daha önce 1987, 1992, 1999, ve 2011 de bedelli askerlik uygulaması yapılmıştı.

1999'daki bedelli askerlik uygulaması diğerlerinden farklı bir nedenle çıkarılmıştı. Gölcük Depremi'nin ardından sarsılan ülke ekonomisine katkı sağlamak için 1999'da bedelli askerlik uygulamasına gidilmişti.
Bedelli niye çıkıyor?

İki nedeni var. Birincisi bakaya kalanların sayısındaki artış. İkincisi sosyal hizmetler ve destekleri gerçekleştirmek.

Uygulama kapsamında elde edilecek gelir, Savunma Sanayi Destekleme Fonu adına T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası ve T. Vakıflar Bankası’nda açılacak hesaba yatırılacak. Başvurma koşullarına haiz tüm yükümlülerin yararlanması durumunda 11 milyar TL’ye yakın bir gelir elde edilecek. Kulislerdeki beklenti ise elde edilecek gelirin 3 milyar TL'de kalacağı yönünde.

Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alabilecekler mi?
Bedelli askerlik durumunda, birliğe teslim olmak zorunluluğu olmadığı için işyerinden ayrılma durumu da söz konusu değildir. Bu nedenle, 1 gün bile askerlik yapılmayacağı için bedelli askerlik yapacak işçiler işyerlerinden ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanamaz.
Yasa çıkana kadar kaçaklar hakkında işlem yapılacak mı?

Uygulamadan yararlanma hakkı bulunan saklı, yoklama kaçağı ve bakayalar hakkındaki tüm idari ve adli soruşturma ile kovuşturmalar durdurulacak, başlatılanlar sona erdirilecek.

Bedelli askerlikte idari para cezası alınacak mı?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olan askerlik yükümlülerinin de bedelli askerlik uygulamasından yararlanabileceğinin açıklanmasından sonra, bu durumda olanlara kesilen yüksek idari para cezaları gündeme gelmişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz asker kaçaklarından idari para cezası alınmayacağını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS