Dr. Boğosyan ile Emniyet Müdürü Canbolat'ın diyalogu

Dr. Boğosyan ile Emniyet Müdürü Canbolat'ın diyalogu
İsmail Canbolat

Raymond Kevorkian, tutuklanan Ermeni aydınlar arasında bulunan Dr. Boğosyan'ın gözaltına alınması ve Emniyet Müdürü İsmail Canbolat ile diyalogunu aktarıyor.

Askeri bir hekim olan Dr. Boğosyan, "polis müdürünün hasta olduğu" söylenerek evinden alınır ve Beyazıt Meydanındaki Harbiye Nezaretine götürülür.


Tertibi gören Dr. Boğosyan, tutuklanmasını gerektiren hiçbir suç işlemediğini belirterek itiraz edince Canbolat kendisine ağzına geleni söyler: "Seni şuracıkta bir köpek gibi öldürsem, kim peşine düşer? Bütün Ermeni ırkını yok etsem ki bunun için can atıyorum, kim benden hesap sorar? Halkınızın akıllı olduğunu sanıyordum. Hepiniz birbirinizden aptalsınız. Avrupa'nın gelip bennden hesap soracağını mı sanıyorsunuz? Elbette hayır. Avrupa sizin kadar aptal değil. Defol git."


"Türkiye'yi öldürmüş olursunuz"


Tarihçi Kevorkian, Boğosyan'ın verdiği yanıtı da aktarıyor: "Beni ve bütün Ermeni halkını öldürebilirsin. Ama emin olun ki eğer bunu yaparsanız bir şekilde Türkiye'yi öldürmüş olursunuz."


Türkiye'nin en büyük şirketlerinden biri olan İbranosyan Kardeşler, 9 Mayıs'a doğru taşradaki şube müdürlerinin tutuklandığını fark ederler. Bu da İttihat Terakki Cemiyetinin ekonomi alanındaki planlarının uygulamaya konulmasının işareti olarak yorumlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS