Faruk Özlü kimdir?

A A

25.05.2016 - 09:47 Son Güncelleme:

Binali Yıldırım başbakanlığındaki 65. hükümetin üyeleri açıklandı. Buna göre Faruk Özlü yeni kabinede Bilim ve Sanayi Bakanı olarak görev yapacak. Peki Faruk Özlü kimdir, nerelidir? İşte Faruk Özlü hakkında merak ettikleriniz...

Faruk Özlü kimdir?

Faruk Özlü kimdir, nerelidir? Faruk Özlü 25. dönem Düzce milletvekilidir. Faruk Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. Faruk Özlü Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı. 

Faruk ÖZLÜ 19.11.1962 yılında Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

Faruk Özlü yeni kabinede Bilim ve Sanayi Bakanı olarak görev yapacak.

Faruk Özlü kimdir?
19 Kasım 1962 yılında Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

İşte 65. Hükümet'teki isimler

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

İlklerin projelerinde görev aldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. “Havadan Erken ihbar ve Kontrol Uçağı” AWACS, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, “F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazılardır.

Binali Yıldırım'ın hükümetinde hangi isimler yer bulamadı

Müsteşar Yardımcısı olarak savunma sanayii stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanunun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. 200 yılından beri savunma yönetimi ve “savunma reformu” konuları üzerinde çalışıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı-MGK bünyesinde kurulan çalışma gruplarında görev aldı.
2011 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı oldu.

TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

Evli, iki çocuk babası

AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı olmak için Müsteşar Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığından 10 Şubat 2015 tarihinde istifa etti.

İyi derece ingilizce bilen Dr. Faruk ÖZLÜ evli, iki çocuk babasıdır. Faruk Özlü, 65. Hükümetin kurulmasıyla bilrikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak seçildi.