Son Dakika

"Güvenilir bir şehir için 25 yıla daha ihtiyaç var"

"Güvenilir bir şehir için 25 yıla daha ihtiyaç var"

"Güvenilir bir şehir için 25 yıla daha ihtiyaç var"

Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, depreme karşı tam anlamıyla güvenilir bir şehir haline gelebilmek için 25 yıla daha ihtiyaç olduğunu belirtti.

17 Ağustos Depremi'nin 16. yılı sebebi ile kentsel dönüşümü değerlendiren Keten, İstanbul'daki binaların yenilenmesinde büyük bir stok olduğunu ve bunun ancak yüzde 10-15'inin yenilenebildiğinin altını çizdi.

Ferhat Keten, İstanbul'da başlayan yenileme işlemlerinin yani kentsel dönüşümün parsel parsel değil de daha geniş ölçeklerde yapılmasının daha doğru olacağını söyledi.

Türkiye'deki kentsel dönüşümü, parsel bazında kuvvetlendirme olarak nitelendiren Keten, "Şu an Türkiye'deki kentsel dönüşüm çalışmalarında şehir, ilçeler ve bölgeler bir bütün olarak ele alınıp altyapı ve donatı ihtiyaçları dikkate alınmadan yapıldığı için, uzun vadede deprem riski ortadan kalkacak ancak şehirlerimizdeki yaşam kalitesi azalacaktır" dedi.

Otomobilde yılın "en sıcak" kampanyaları!

Depreme dayanıksız binaların yeniden yıkılıp yapılmasının daha sağlıklı olacağını söyleyen Keten, "Bina tarihi değilse ve niteliği yoksa kesinlikle yıkmak lazım. Güçlendirmek, topal bacağa protez takmaktan başka bir şey değil. Öbür türlü binayı tamamen depreme dayanıklı hale getiremiyorsunuz."diye konuştu.

Türkiye'deki kentsel dönüşüm sorunlarına dikkat çeken Keten, "Bence iki temel problem var. Biri kat mülkiyeti kanununun getirdiği kısıtlamalar nedeniyle planlama tarafında çözüm üretilmesinin zor hatta neredeyse imkansız olması. İkincisi ise bürokrasi... Büyük ölçekli dönüşüm projelerinin kamu yararına yapılabilmesi, sosyal donatılar eklenebilmesi, altyapının geliştirilebilmesi için KMK ve planlama süreçlerinin daha hızlı, şeffaf ve objektif kriterlerle tüm vatandaşlara aynı imkanlar tanınarak yapılabilmesi gerekli. Bürokraside ise tek elden, şeffaf, hızlı ve objektif süreçler oluşturulmalıdır" dedi.