Japon turist cinayetinde müebbet hapis

Japon turist cinayetinde müebbet hapis

Nevşehir'de, Japon turistler Mai Kurihara'nın öldürülmesi, Hoshie Teramatsu'nun ise yaralanarak ve cinsel saldırıya uğraması ile ilgili davada, sanık Fatih Uyar, ağırlaştırılmış müebbet ve 94 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, tutuklu sanık Fatih Uyar, sanık avukatı Ayhan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Avukatı Hülya Yazar Günay, sanığın anne ve babası katıldı.
Mahkeme Başkanı, taraflara son sözlerini sordu.

İlk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına duruşmaya katılan avukat Günay, "Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.


Cumhuriyet savcısı ise iddianamede yer alan görüşlerini tekrar ettiğini ve bu doğrultuda karar verilmesini istedi.


Sanık Uyar'ın avukatı Ayhan Şahin ise iddiaları kabul etmediklerini belirterek, müvekkilini iddianamede yer alan suçlardan cezalandırmanın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını öne sürdü.


Sanık Uyar da olayın daha önce yazılı savunmasında belirttiği şekilde gerçekleştiğini iddia ederek, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.


Mahkeme Başkanı, verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Sanık Fatih Uyar'a Japon turist Mai Kurihara'yı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve nitelikli yağma suçlarından 35 yıl 3 ay, Hoshie Teramatsu'yu öldürmeye teşebbüs, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ile nitelikli yağma suçlarından ise 59 yıl olmak üzere toplam 94 yıl 3 ay hapis cezası verildi.


İddianame


Sanık Fatih Uyar, "canavarca hisle veya eziyet çektirerek ve bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme ve öldürmeye teşebbüs, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, nitelikli yağma suçlarından" yargılanıyordu.


İddianame, Japon turistler Mai Kurihara ve Hoshie Teramatsu'nun Göreme beldesi sınırları içindeki Zemi Vadisi'nde yürüyüşe çıktıkları, müşteki Teramatsu ve maktul Kurihara'nın yürüyüş yaptıkları sırada vadi yolunda sanığın kullandığı kırmızı renkli araç ile karşılaştıkları belirtilerek, sanığın bu araçla bir süre müşteki ve maktulü takip ettiği ve olayın meydana geldiği yerde aracından inerek eline aldığı ancak olay sonrasında ele geçirilemeyen balta ile tehdit ederek, her ikisini de cinsel saldırı amacıyla aracın arka koltuğuna bindirdiği anlatıldı.


Sanığın balta ve olay sonrasında ele geçen bıçağı kullanarak müştekiye cinsel saldırıda bulunduğu, daha sonra müşteki ve maktulü araçtan indirerek yakında bulunan yol kenarındaki bir çukurun içerisine oturttuğu ifade edilen iddianamede, burada da sanığın tehditle müşteki ve maktule cinsel taciz eylemlerini gerçekleştirdikten sonra öldürme kastı ile turistlerin hayati bölgelerinden sayılan boyun ve boğaz kısımlarından yaraladığı vurgulandı.


İddianamede, sanığın bıçak darbeleriyle Japon turist Mai Kurihara'yı öldürdüğü, Hoshie Teramatsu'yu ise ağır yaraladığı kaydedildi.


Olay


Göreme beldesi Zemi Vadisi'nde 9 Eylül'de yürüyüş yaparken bıçaklı saldırıya uğrayan iki Japon turistten Mai Kurihara hayatını kaybetmiş, Hoshie Teramatsu ise ağır yaralanmıştı. Hoshie Teramatsu, Nevşehir'de tedavisi tamamlandıktan sonra ailesi tarafından uçakla Japonya'ya götürülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS