Kırklareli'de Karagöz ve Kakava festivali

A A

25.05.2016 - 11:55 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Kırklareli Belediyesi'nin bu yıl 26'ncısını düzenlediği "Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali", Türkiye'nin sanat, spor, siyaset ve edebiyat alanının önde gelen isimlerin katılımıyla 25 - 28 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kırklareli'de Karagöz ve Kakava festivali

Kırklareli halkıyla adeta bütünleşen festivalde bu yıl ülkede yaşanılan terör olayları ve şehit cenazelerinden dolayı müzik ve eğlence susacacak, yerini kültür, sanat ve edebiyat etkinliklerine bırakacak. 26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nin özellikle Balkan halkları arasındaki barış ve kardeşlik duygusuna hizmet etmesi amacıyla kurgulandığını ifade eden Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, bu yılki festivalde eğlence boyutunun niçin yeralmadığına ilişkin şu bilgileri verdi:

Ülke gerçeklerine duyarsız kalamazdık

"Geçen çeyrek yüzyılı aşkın süre içerisinde festivalimiz, özellikle Kırklarelili hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm Trakya ile özdeşleşti. Bu yıla kadar kültür sanat ile eğlence iç içe yaşanıyor, halkımız sevdikleri isimleri yakından görme,dinleme imkanını buluyordu. Ancak bu yıl, festival içeriğinde bir farklılığa gitmek zorunda kaldık. Ülkemizin içinde bulunduğu hazin ortam ve ulusça yaşadığımız acılara kayıtsız kalamazdık. Bu yüzden Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nde bu yıl müzik, eğlence ve danslara yer vermedik. Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının da katılımı ve katkılarıyla kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleriyle dolu bir program hazırladık."

Kırklareli sanata doyacak

25 - 28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan '26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali 1600 yıllık mitolojik kökenleri olan Kakava ateşinin konuklar tarafından yakılmasıyla başlayacak. Ardından festivalin onur ödülü olan Karagöz şapkası sanatçı ALİ POYRAZOĞLU'na verilecek.
Edebiyat ve kültür-sanat ağırlıklı festival programı, tiyatro oyunları, söyleşiler, şiir ikindileri, karikatür/ resim/ fotoğraf sergileri, el sanatları çalışmaları, sanat atölyeleri, sokak animasyonları, duran heykeller, kitap fuarı ve imza günlerinden oluşuyor.

Festivale katılacak kişi ve sanat gruplarından bazıları şöyle: Fikri Sağlar, Bekir Coşkun, Emre Kongar, Altan Gördüm, Ali Poyrazoğlu, Vahide Gördüm, Nedim Saban, Buket Uzuner, Atilla Taş, Yılmaz Odabaşı, Cezmi Ersöz, Tiyatro Kare, Şükran Soner, Arzu Çerkezoğlu, Kamuran Karaca, Ahmet Çevik Tiyatrosu, Uygur Sanat Tiyatrosu, Halim-Azime Yazıcı, Deniz Ünal, Can Yılmaz, Işıl Özgentürk, Necret Pekmezci, Cihan Demirci, Abdullah Şahin, Yalçın Özden, Sinan Bengier, Nevzat Çelik.