Mınbiç operasyonu başladı

Mınbiç operasyonu başladı

Surıye'de IŞİD'in merkez olarak kullandığı Rakka kentinin IŞİD'ten temizlenmesi için 24 Mayıs'ta koalisyon güçlerinin hava desteği ile Demokratik Suriye Güçlerinin (DGS) başlattığı operasyon devam ederken, Fırat'ın batısında yer alan ve IŞİD'in 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Mınbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığı belirtildi. Karadan operasyon bu sabah saatlerinde başlamadan önce koalisyon uçaklarınca birçok kritik IŞİD hedefi havadan bombalanırken operasyona katılan birliklerin bazı zırhlı araçlarını Fırat nehri üzerinden feribot ile karşıya geçirdiklerine dair görüntüler paylaşıldı.

Suriye ve Irak'taki Kürt siteleri, Fırat nehrinin batısında yer alan ve IŞİD'in, 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Minbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığını duyurdu. Bugün başlayan operasyondan önce koalisyon uçaklarının Mınbiç'te çok önemli IŞİD hedeflerini havadan bombaladığı duyurulurken, vurulan hedefler arasında Mınbiç-Cerablus karayolu arasındaki bir köprünün de de bulunduğu ve savaş uçaklarınca havaya uçurulduğu belirtildi. Rakka için 24 Mayıs'ta başlatılan operasyonun öncülüğünü içerisinde PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen PYD'nin silahlı kanadı YPG yaptığı Demokratik Suriye Güçleri yaparken, Mınbiç operasyonuna ise DSG'nin katılmadığı belirtildi.

Suriye'deki Kürt kaynakları, Mınbiç operasyonuna, Mınbiç Askeri Meclisi bünyesinde yer alan Şems El-Şaml Taburu, Siwar Minbic (Minbic Savaşçıları), Fırat Tugayları Topluluğu (Cindulheremên Tugayı, Fırat Şehitleri Tugayları Topluluğu ve El-Qewsî Tugayı) ve

Minbic Türkmenlerinden oluşan birliklerin katıldığını belirtiyor. Bazı kaynaklar, çoğunlukta olmasa da içerisinde YPG'nin bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin de operasyonda yer aldığını iddia etti. Tışrin Barajı'ndan başlayan Mınbiç Operasyonu ile 22 Ocak 2014'ten beri IŞİD'in elinde olan ilçenin IŞİD'ten temizlenmesi hedeflenirken, ilçenin IŞİD'ten geri alınmasından sonra Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkezlerden oluşan Mınbic Bölge Meclisi'ne teslim edileceği kaydedildi.

Askeri araçlar feribotlarla fırat'ın batısına geçiriliyor

Mınbiç operasyonuna büyük çoğunluğu Araplar'dan oluşan binlerce savaşçının katıldığı belirtilirken, operasyon ile ilgili de sosyal medyada fotoğraflarlar ve görüntüler paylaşılmaya başlandı. Paylaşılan görüntülerde Fırat nehri üzerinden feribotlarla geçirilen askeri zırhlı araçların olduğu dikkat çekti. Mınbiç Operasyonu'nun kısa sürmesi beklenirken, karadan ilerleyen birliklere havadan koalisyon uçaklarının destek verdiği de belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS