Son Dakika

Faşizm Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Faşist Kimlere Denir, Özellikleri Nelerdir?

A A

14.01.2022 - 16:13

Devrim üzerinden ortaya çıkan faşizm, siyasi ve ekonomik açıdan bir bakış açısı olarak ön plana çıkar. Öncelikle Avrupa üzerinden ortaya çıkması ile beraber, zaman içerisinde pek çok farklı ülkeye tesir etmiştir. Bu doğrultuda öncelikle İtalya'da Benito Mussolini döneminde meydana gelmesi ile beraber ideolojik bir yapı olduğunu söylemek mümkün. O dönemin İtalya’sı ile beraber pek çok farklı ülkeyi ciddi anlamda zora sokmuş ideolojiler içerisinde geldiğini söylemek mümkün.

Faşizm Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Faşist Kimlere Denir, Özellikleri Nelerdir?

Faşizm Nedir?

 Otoriter devlet üzerine kurulu olan radikal ve aşırı milliyetçilik ideolojisi faşizm olarak bilinmektedir. Aynı zamanda politik bir ideoloji olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu doğrultuda pek çok farklı yapı üzerinden ele alınır.

 - Tek partinin elinde bulundurduğu düzen

 - Aşırı ulusçuluk ve baskı düzeni sağlayan politik ideoloji

 - Radikal ya aşırı milliyetçilik

 Özellikle baskı düzeni kurmayı amaçlayan ve toplumu bu şekilde kontrol etmeyi hedefleyen bir ideolojidir.

 Faşizm TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı zaman genel olarak faşizm, radikal aşırı milliyetçilik ve toplum ideolojisi olarak ele alınır. Demokratik düzeni tamamen kenara bırakmış, baskıcı bir toplum düzeni oluşturmuş aşırı milliyetçilik olarak ifade etmek mümkün. Özellikler benito Mussolini döneminde İtalya'da uzun yıllar devam etmiş bir politik ideolojidir.

 Faşist Kimlere Denir?

 Radikal bir yapı altında aşırı milliyetçiliği ve toplum baskısını destekleyen kişilere faşist denmektedir. Örneğin bunu İtalya'da politika üzerinden gerçekleştiren Benito Mussolini bir faşist olarak öne çıkar. Bunu gerçekleştiren ve aynı zamanda bunu destekleyen kişiler faşist olarak ifade edilir.

 Faşizm Özellikleri Nelerdir?

 Faşizm içerisinde bulundurduğu birçok farklı özellik ile beraber etkisini göstermektedir.

 - Özellikle İtalya'da 1922 ve 1943 yılları arasında devam etmiştir.

 - İtalya'da Benito Mussolini tarafından ortaya çıkarılmıştır.

 - Devlet sınırlarını genişletmeyi amaçlamıştır.

 - Demokratik düzen yerine aşırı ve radikal ulusçuluğu ele alır.

 - Baskıcı bir toplum düzenine sahiptir.

 - Tek partinin elinde toplandığı düzendir.

 Yukarıda verilen farklı maddeler dahilinde faşizm ön plana çıkmaktadır. Özellikle eşitlik, özgürlük ve halkçılık ile beraber demokrasinin zıttı olan unsurlar şekilde öne çıkmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nda İtalya ve Almanya üzerinden çok sık rastlanmıştır.