Kuzey Kore'nin halkını "işletim" sistemi

Kuzey Kore'nin halkını "işletim" sistemi

Kuzey Kore, şu sıralar Sony Pictures saldırısıyla sıkça gündeme geliyor. Ülkede herkesin önünde bir bilgisayara rastlamanız mümkün olmasa da, Windows'a pek güvenilmiyor. Kuzey Kore'nin resmi işletim sistemi, Apple'ın OS X'ini taklit eden Linux dağıtımı Red Star OS.

Ancak Red Star OS'un tek geliştirilme amacı, ABD'de geliştirilen, içinde arka kapılar olabileceğine inanılan Windows'a olan güvensizlik değil. Red Star OS, Kuzey Kore vatandaşlarının web'deki davranışlarını izleyip, onlara sunulan bilgileri kontrol etmekte kullanılıyor.


Red Star OS, bazı yönleriyle diğer Linux dağıtımlarına benzese de bir temayla özelleştirilmiş KDE 3 masaüstü, dock'lu bir Mac OS X görümünde. İşletim sistemi, daha önce Windows gibi görünmekteydi. Mac OS X görünümüne geçiş, ülkenin liderinin bir Mac satın almasına ve onun arayüzünü beğenmesine bağlanıyor.


Dünyanın en tuhaf ülkesi


iPhone 6'yı kolayla pişirirseniz ne olur?


Chip.com.tr'nin haberine göre işletim sistemi, Kuzey Kore'nin 1997'de tanıtılan Juche takvimini kullanıyor. Bu takvimde tarihe geçen ilk gün, Kim Il-sung'un doğum tarihi olan 15 Nisan 1912. 1912, 1. yıl olarak sayıldığından Red Star OS, 2014 itibariyle 103 yılında.


Red Star OS, geleneksel Linux dağıtımlarındaki araç ve oyunları içerisinde barındırırken, Windows yazılımlarını çalıştırmak üzere Wine uyumluluk katmanıyla geliyor. İşletim sistemi sadece Kuzey Kore alfabesinde ve dilinde kullanılabiliyor. Masaüstü için sunulan duvar kağıtlarıysa Fast Company'ye göre Photoshop'lanmış, propaganda amaçlı resimlerden oluşuyor.


Red Star OS, dünyayla paylaşılmadığından onu normal yollarla denemeniz mümkün değil. Dosya paylaşım ağlarında Red Star OS'a rastlamak mümkün, ancak amacı izleme ve kontrol olan bir işletim sistemini kullanmak iyi bir fikir olmayabilir.


En iyi akıllı telefonlar

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS