Tor nedir?

Tor nedir?

Erişim engellenen Twitter gibi sitelere ulaşmayı sağlayan bir başka yöntem olan Tor, bir browser vasıtasıyla bağlantıları maskeleme mantığıyla çalışıyor.

Tor; kişi ve grupların kendi gizlilik ve güvenliklerini ön planda tutarak internette işlem ve gezinti yapabilmelerine olanak tanıyan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan bir ağ.

Bu ağ, kullanıcının, hedefine ağdaki başka bir kullanıcı üzerinden erişmesi mantığıyla çalışıyor.

Özellikle gazeteciler, sivil toplum kuruluşları (STK), Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi yapılanmalar internet üzerindeki çalışmalarını bu yolla gerçekleştiriyor.

Özellikle son dönemde Arap Baharı'yla birlikte Ortadoğu kaynaklı tor kullanımının son derece artış gösterdiği gözlendi.

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten bilgisayar bileşenleri ile ortak çalışan program ve kod grupları sayesinde çalışıyor.

Kullanıcıyı tor ağına bağlayan bu program ve kod grupları genelde açık kaynak kodlu çalışmalar.

İnternet üzerindeki işlemlerinizi dağıtarak hem basit hem de karmaşık trafik analizi risklerini azaltmaya yardımcı olur, böylece herhangi bir noktadan sizi hedefinize bağlayabilir.

Tor, bağlantı isteminin düz değil de virajlı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı yolunda izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Dahası bu ağlar arasında birinden diğerine geçerek ve önceki ağın izlerinden kurtulmak için arkada bırakılan ayak izlerinin periyodik olarak silinmesi şeklinde bir prensibe dayanır.

Tor Browser

Tor Browser ise, tor ağı ile bağlantı kurmayı sağlayan ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş bir program. Ayrıca içerisinde Mozilla Firefox'un açık kaynak kodu ile modifiye edilmiş bir internet tarayıcısını içinde barındırıyor.

Tor Browser'in internet sitesine girin. Türkçe dil seçeneği olmadığından tercih ettiğiniz dildeki "bundle"a tıklayıp indirin.

İndirdikten sonra programın üzerine çift tıklatın. Açılan pencerede Tor Browser'i kurmak istediğiniz bölgeyi seçebilirsiniz. Ardından Extract butonuna tıklayın.

Programın kurulduğu klasördeki Tor Browser isimli klasöre tıklayın. Ardından Start Tor Browser.exe çift tıklayarak browseri başlatabilirsiniz.

Browser, Tor ağına bağlandıktan sonra Connected to the Tor Network! yazısı görünecek ardından Tor Browser açılacak. Buradan istediğiniz .onion uzantılı siteye gizli bir şekilde girebilirsiniz. Tarayıcıdaki Congratulations. Your browser is configured to use Tor. yazısı başarılı bir şekilde Tor ağına bağlandığınızı gösterir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS