ABD, PKK'lı Cemil Bayık'ın "Görüşüyoruz" açıklamasını yalanladı

ABD, PKK'lı Cemil Bayık'ın "Görüşüyoruz" açıklamasını yalanladı

Amerika'nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, PKK liderlerinden Cemil Bayık'ın İngiliz Daily Telgraph gazetesine yaptığı "ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla görüşüyoruz" açıklamasını yalanladı. Kirby, "Doğrudan ya da dolaylı PKK ile görüşmüyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, PKK ile Amerika'nın görüştüğüne dair iddiaları yaptığı açıklama ile yalanladı. Kirby, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, "PKK ile doğrudan hiçbir görüşme söz konusu değil. PKK bir yabancı terör örgütüdür. PKK ile oturup görüşmeler yapmıyoruz. Pozisyonumuzla ilgili değişen hiçbir şey yok" dedi.


Kirby, bir gazetecinin "Doğrudan görüşme yok, yani dolaylı olabilir mi demek istediniz?" sorusuna ise, "İfade etmek istediğim PKK ile hiçbir görüşmemiz olmadığı. Doğrudan ya da dolaylı PKK ile görüşmüyoruz" yanıtını verdi.


'PKK, ABD ile gizlice görüşüyor'


PKK'nın şiddetten ve saldırılarından vazgeçmesini söyleyen Kirby, "PKK şiddetten vazgeçmeli, barış sürecine dönmeli ve Türkiye'deki Türk vatandaşlara saldırılarından vazgeçmelidir" diye konuştu.


ABD'nin Ekim ayında Patriotları Türkiye'den çekeceği konusu da toplantıda gündeme geldi.


Pentagon, 'rehin eğit-donat birliği bırakıldı' haberini doğrulamadı


Bir gazetecinin neden böyle bir karar alındığını sorması üzerine Kirby, Patriotların yenilenme ve modernizasyon amacıyla geri çekildiğini açıkladı. Bunun uzun süredir gündemde olan askeri bir karar olduğunu vurgulayan Kirby, Ankara'nın bu kararı öfkeyle değil anlayışla karşıladığını söyledi.


Patriotların geri çekilmesiyle ilgili Türkiye'nin tepkisini soran bir gazeteciye Kirby, "Askeri kararın alındığı toplantı odasında ben yoktum. Bana söylenen diyaloğun samimi ve açık sözlü bir görüşme olduğu ve sonunda bu kararın anlayışla karşılandığı" diyerek kararın öfkeyle karşılandığına ilişkin herhangi bir açıklamanın kendisine iletilmediğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS