ABD ve Arap ülkeleri IŞİD'i vurdu

ABD ve Arap ülkeleri IŞİD'i vurdu

Beklenen adım geldi, Amerika Suriye'deki IŞİD hedeflerini Arap ülkeleriyle birlikte vurdu. Saldırılara katılan Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Ürdün. Katar operasyona doğrudan müdahil olmadı ama destekleyici rol üstlendi. Operasyonda F-22 uçağı ilk kez kullanıldı. Havadan ve denizden gerçekleştirilen saldırılarda 50'den fazla militanın öldürüldüğü açıklandı.

Daha önce Irak'taki IŞİD hedeflerini vuran ABD, bugün sabaha karşı ilk kez, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar saldırıya destek verdi. Suriye de ABD'nin IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.



Sabaha karşı başlatılan operasyonda örgütün Suriye'nin Rakka kentindeki karargahlarının hedef alındığı belirtiliyor.

Amerikan yönetiminin önderliğinde Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonla ilgili Londra merkezli Suriye iİnsan Hakları Gözlem Evi'nden de açıklama var. Örgüt, Amerika ve müttefiklerinin 50'den fazla hava saldırısı ile Rakka ve Deyr ez Zor'daki IŞİD hedeflerini vurduğunu belirtti. Örgüte göre sivil can kayıpları da var.

Suriye'nin kuzeybatısında, Halep ve İdlib'de düzenlenen hava saldırılarında IŞİD'in yanısıra El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ne ait hedeflerin de vurulduğu kaydediledi. Işid ve El Nusra üyesi en az 50 militanının öldürüldüğü de gelen bilgiler arasında.

Muhaliflere yakın izleme örgütünün verdiği bilgiye göre, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ne yönelik operasyonda üçü çocuk sekiz sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Centcom da operasyonla ilgili ayrıntı verdi.

Buna göre, saldırılar havadan ve Kızıldeniz ve Basra körfezi'ndeki uluslararası sulardan savaş gemileriyle düzenlendi..

IŞİD ve El Nusra dışında Horasan adlı El Kaide bağlantılı gruba da Halep'te operasyon düzenlendi.
Bu saldırıyı Amerika tek başına gerçekleştirdi.

Pentago'dan açıklama

Pentagon sözcüsü amiral Kirby, "ABD ordusu ve partner ülkelerin güçlerinin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye'deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) teröristlerine karşı askeri eylemde bulunduğunu teyit edebilirim" dedi.



Operasyon şu anda devam ettiği için konuyla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belirten Kirby, "Bu hava saldırılarının kararı, Başkomutan'ın yetkisi altında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutanınca bugünün erken saatlerinde verildi. Konuyla ilgili daha sonra daha fazla detay vereceğiz" diye konuştu.



 IŞİD'in ana merkezi vuruldu

ABD ve müttefiklerinin düzenlediği saldırıda, terör örgütü IŞİD'in Suriye ana merkez binası ile birçok karargahın vurulduğu bildirildi.

Rakka Yerel Koordinasyon Komitesi'nin, AA muhabirine verdiği bilgiye göre, ABD ve müttefikleri bu sabah düzenlediği saldırı ağırlıklı olarak Rakka'da gerçekleştirildi.

Kentin kırsallarına yönelik 18 hava saldırısı düzenlediği, operasyonlardan önceden haberdar olan IŞİD militanlarının mevzilerini boşalttığı kaydedildi. Saldırıda, IŞİD'in Rakka'da ana karargah olarak kullandığı valilik binası, kent merkezi, binicilik tesisi,

Talai eğitim kampı, Vatan Hastanesi yanı, Tel Abyad ilçesi, Ayn İsa'daki 93'üncü Tümen, Tabka Askeri Havaalanı vuruldu. Öte yandan Deyru'z Zor'un Bu Kemal ilçesindeki IŞİD karargahlarının da vurulduğu belirtildi.

Suriye-Irak sınırında bulunan Ebu Kemal ilçesindeki aktivist Abdullah el-Halef AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona ait olduğu düşünülen uçak Ebu Kemal ilçesindeki IŞİD karargahlarını hedef alan 22 hava saldırısı düzenledi" dedi.

Aktivist Muhammed en-Nasır ise yaklaşık yarım saldırıların yarım saat süren saldırılardan dolayı bölge halkının panik yaşadığını söyledi. Yerel kaynaklar, sivil kayıpların olmasından endişe edildiğini aktardı.

Halef, IŞİD karargahlarının hedef alındığı saldırılarda sayısı belli olmamakla birlikte militanlar arasından ölü ve yaralıların bulunduğu kaydedildi.


Suriye'ye bilgi verildi


Suriye, ABD'nin Rakka'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.

Suriye resmi ajansı SANA'nın haberine göre, ABD dün, Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Beşar el-Caferi'ye, Rakka'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısına başlanacağını iletti.

Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de katılımıyla ABD, Suriye'de bugün hava saldırıları başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS