ABD'den Suriye'de "temiz bölge" ve PYD açıklaması

ABD'den Suriye'de "temiz bölge" ve PYD açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'den temizlemeyi amaçladıkları 98 kilometre civarındaki bölgenin uçuşa yasak bir bölge olmayacağını, bu bölgeye Türk askerinin de girmeyeceğini açıkladı. ABD'li yetkili bölgeye "ılımlı muhaliflerin" yerleşeceğini ve bu grupların da Türkiye ile ortaklaşa belirleneceğini söyledi. Türkiye'nin PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonların IŞİD'e karşı mücadeleye yönelik yaptıkları görüşmelerle bir bağlantısı olmadığını ifade eden ABD'li üst düzey yetkili, Suriye'de Kürtlerin IŞİD'e karşı çok etkili olduklarını belirtti. ABD'li yetkili, PKK ile PYD'yi birbirinden ayırmak gerektiğini ifade ederek, "PYD, Suriye içinde faaliyet gösteren bir grup. Türk hükümeti de PYD'ye karşı bir eylemlerinin açıkça bulunmadığı belirtti" dedi.

terör örgütü değil, Türkiye de PYD'ye karşı bir eylemi olmadığını açıkça belirtti"


PKK ile PYD arasındaki bağlantıya ilişkin bir soru üzerine, bu iki örgütü birbirinden ayırmak gerektiğini anlatan yetkili, "PKK bir terör örgütü ve son günlerde Türkiye'nin kendini savunma hakkı bağlamında misilleme yapmasına yol açan, Türk askeri ve polislerine yönelik saldırılarda bulundu. PYD ise Suriye içinde faaliyet gösteren bir grup. Türk hükümeti de PYD'ye karşı bir eylemlerinin açıkça bulunmadığı belirtti. Türkiye'nin eylemleri, doğrudan misilleme amaçlı Kandil'deki PKK'ya yönelik. Bu iki grubu birbirinden ayırmak önemli" değerlendirmesinde bulundu.


Yetkili, ayrıca, PYD'nin ABD ve Türkiye'nin temel prensibi olan "birlik içindeki Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve yine birlik içindeki bir Suriye'nin federal varlığını desteklediğini" ve bunun da önemli bir şey olduğunu kaydetti.


Kobani'nin kurtarılmasında Türkiye'nin rolünü de hatırlatan yetkili, "Bence Kobani örneği gayet yapıcı bir örnek. Çünkü Türkler Kobani'den gelen binlerce sığınmacıya yardım ettiler. Kobani'yi savunanlara biz havadan destek verdik ve daha önemlisi Türk toprakları üzerinden Kürt peşmergelerden Kobani'ye tedarik yolunun açılmasında Türklerle birlikte çalıştık. Eğer bu olmasaydı, Kobani'yi elde tutmak gerçekten çok zor olacaktı" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS