Alman CSU Partisi'nden Türkiye'ye Rusya eleştirisi

Alman CSU Partisi'nden Türkiye'ye Rusya eleştirisi

Almanya'da hükümet ortakları arasında yer alan Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi'nden (CSU) Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmaya tepki geldi. CSU Dış Politika Sözcüsü Florian Hahn, Alman N-TV kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında varılan ve gaz satışını genişleten anlaşmayı ''Bir NATO ülkesinin Rusya'ya verdiği yanlış işaret'' olarak nitelendirdi.

Rusya lideri Vladimir Putin'in taktik geliştirdiğini iddia eden Florian Hahn, Putin'in batıya mesaj vermek için Ankara'yı seçtiğini söyledi. Türkiye'nin kimlerle yakınlaşacağına ve ne tür anlaşma yapacağına kendisinin karar verebileceğini kaydeden Hahn, "Ancak, Türkiye NATO üyesi olduğu gerçeğine uygun tavır sergilemeli ve NATO çıkarlarına uygun davranmalı" dedi.


''Türkiye sizce Rusya'ya karşı yaptırımları deliyor mu?'' sorusuna, "Birlik ancak, herkesin beraber hareket etmesiyle daha güçlü olur" yanıtını veren CSU Dış Politika Sözcüsü Florian Hahn, NATO ülkesi bir ülkenin Rusya'ya bu denli yakınlaşmasını doğru bulmadığını söyledi.
Hahn, ''Bulgaristan Güney Akım Projesini askıya alırken, Macaristan destek verdi. Macar Başbakanı Viktor Orban'ı da eleştiriyor musunuz?'' sorusuna ise: "Macaristan'ın tabi ki milli çıkarları var. Ancak, Macaristan net olarak AB yaptırımları ve NATO çıkarlarının arkasında duruyor" yanıtını verdi.


Florian Hahn, Türkiye'nin IŞİD'e karşı tavrı ve İncirlik Üssü'nün kullanımı konusundaki tutumuna ilişkin soruya ise: "Şu çok açık: Suriye krizi boyunca Alman askerleri ve patriotlarıyla koruduğumuz bir NATO ülkesinden, doğrudan ve ya dolaylı olarak, IŞİD'e destek vermemesini bekliyoruz" yanıtını verdi.


''Türkiye AB ile daha yakın ilişki içinde olsaydı, bu tür sorunların yaşanmayacağını söyleyenler de var'' görüşüne katılmadığını belirten Hahn, Türkiye'nin şu anda iç politika bakımından da AB değerlerinden uzaklaştığını söyledi.


Berkin'in annesini yuhalattı çünkü annesine küfredildi


Vatikan'ın ilginç sırları: 'Cinsel organ koleksiyonu, seks süiti, kadın papa...'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS