Almanya Suriye'deki mücahitler dönmesin diye çare arıyor

Almanya Suriye'deki mücahitler dönmesin diye çare arıyor

Almanya Suriye'den gelebilecek cihatçılara karşı önlem arayışında. Bonn'da toplanan eyalet içişleri bakanlarının, Almanya'dan Suriye'ye giden ve yeniden ülkeye giren muhtemel cihatçıların pasaportlarına el koyma yolları aradığı kaydedildi.

Die Welt Gazetesi'nin haberine göre, federal ve eyalet içişleri bakanları, mayıs ayı sonunda Belçika'nın başkenti Brüksel'de Yahudi Müzesi'ne yapılan saldırının bir benzerinin Almanya'da da olmasından endişe ediyor. Gazetenin haberine göre, bu amaçla bir komisyon kurma kararı alan içişleri bakanları, aşırı İslamcıların Suriye'ye gidiş gelişlerini engellemek amacıyla, bu kişilerin kimliklerine yasal olarak nasıl bir sınırlama getirebileceklerini araştıracak.


Kimliklere el konulması da dahil her türlü önlemi almayı planlayan yetkililerin, bu yolla gidenlerin en azından dönüşünü engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.


Habere göre, önlemler arasında, muhtemel cihatçılara Alman vatandaşı olsalar dahi, ülkeye giriş yasağı koyma ihtimali varsa, bu yasağı uygulamak da bulunuyor.


Alman Anayasayı Koruma Örgütü bir süreden beri, Suriye'ye savaşa giden ve dönenlerin oluşturduğu tehlikelere dikkat çekiyordu.


Anayasayı Koruma Örgütü'ne göre, 2011 yılından bu tarafa Suriye'ye cihat için gidip tekrar dönen yüz dolayında kişi bulunuyor. Suriye'ye cihada giden kişilerin belirlenmesi için, aralarında Türkiye istihbaratı da dahil, çok sayıda ülke ile işbirliği içinde olunduğu belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS