Araba yasağına meydan okuyan Suudi kadınlar serbest

Araba yasağına meydan okuyan Suudi kadınlar serbest

Suudi Arabistan'da 70 gün önce araba kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Luceyn el Hadlul ve Meysa el Amudi'nin serbest bırakıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan'da kadınlara uygulanan araba kullanma yasağını deldikleri için gözaltına alınan iki kadın, yaklaşık 70 günün ardından serbest bırakıldı.


BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 25 yaşındaki Luceyn el Hadlul, 1 Aralık'ta araba kullanma yasağına karşı düzenlenen kampanyaya destek için Birleşik Arap Emirlikleri'nden arabasıyla ülkesi Suudi Arabistan'a geçmeye çalışırken gözaltına alınmıştı. Arkadaşı 33 yaşındaki Meysa el Amudi de, El Hadlul'a yardım etmek ve destek olmak için sınıra geldiğinde gözaltına alındı.
El Amudi ve El Hadlul'un 'terör suçları mahkemesine' sevk edilmesi tepki çekmişti.

 

Tuğçe Kazaz: ''CHP yüzünden Hristiyan oldum''

KAMPANYALAR DÜZENLENDİ 

Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanmasını yasaklayan herhangi yazılı bir yasa bulunmuyor, fakat bu konuyla ilgili bir fetva var. Sürücü ehliyeti de yalnızca erkeklere veriliyor. Araba kullanan kadınlar cezalandırılma ve gözaltına alınma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Suudi kadınlar başta sosyal medya olmak üzere birçok platformda kısıtlamaların kaldırılması için kampanya düzenledi.

Yaklaşık 70 gün gözaltında tutulan El Hadlul ve El Amuda'nın çok sayıda Twitter takipçisi var. El Hadlul, Suudi Arabistan'a araba kullanarak geçme girişimini "Beni izleyin, bakın sınırda neler olacak" diyerek Twitter hesabından duyurmuştu. Suudi kadınların Aralık ayında 'terör suçları mahkemesine' sevk edilmesinin gerekçesinin araba kullanmaları değil sosyal medyada yaptıkları yorumlar olduğu belirtilmişti.

 

Papa Francesco Playboy'a konu oldu 

BADAWI'NİN DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ

Kadınlar, İngiltere Prensi Charles'ın Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Salman'ı ziyaretinden birkaç gün sonra serbest bırakıldı. Prens Charles, Suudi Arabistan ziyaretinde 1000 kırbaç cezasına ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan blog yazarı Raif Badawi'nin de durumuna dikkat çekti.

BBC'nin Ortadoğu analisti Sebastian Usher, bazı Suudilerin, kadınların serbest bırakılmasında Prens Charles'ın ziyaretinin etkili olduğu görüşünde olduklarını söylüyor.

Aşk psikolojiyi nasıl etkiliyor?  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS