Aslan Cecil'i öldüren ABD'li dişçi hakkında uluslararası tutuklama kararı

Aslan Cecil'i öldüren ABD'li dişçi hakkında uluslararası tutuklama kararı

Zimbabve hükümeti Afrika'nın sembol aslanını öldüren diş hekiminin yargılanması için ABD'den resmi talepte bulundu. Zimbabve Çevre Bakanı Oppah Muchinguri düzenlediği basın toplantısında, Minnesotalı diş hekimi Walter James Palmer'in ülkenin ulusal simgesi haline gelen 13 yaşındaki Cecil'i öldürmekle bir cinayet islediğini vurgulayarak, bu kişinin yargılanması için ABD'li yetkililerden yardım istediklerini söyledi.

Muchinguri ABD yetkililerine Palmer'in hemen yakalanarak kendilerine teslim etmelerini ve Zimbabve kanunlarına göre adil yargılama garantisi de verdiklerini sözlerine ekledi. Zimbabve'nin dişçi için uluslararası tutuklama kararı da çıkarttığı belirtiliyor.


Aslan Cecil'i öldüren Amerikalı dişçiye tepki yağıyor


Zimbabve hükümetinin aldığı bu kararla Minnesotalı dişçi için başsavcının tüm ülkede arama ve tutuklama kararı alınması için bir dosyayı ABD yönetimine teslim ettiği ifade edildi.


ABD'li diş hekimi Walter James Palmera aslanın öldürülmesi için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediğini ve her şeyin yasal olduğunu açıklamıştı.


Cecil'i 1 Temmuz'da öldürüldükten sonra başını kesip derisini yüzen James Palmera kameraların karşısına geçerek zafer pozları vermişti. Cecil Afrika kıtasının en fazla fotoğraflanan aslanı olarak kayıtlara geçmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS