Atme operasyonunu Koalisyon üstlendi

Atme operasyonunu Koalisyon üstlendi

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) öncülüğünde IŞİD ile mücadele kapsamında oluşturulan Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR), daha önce yaptığı açıklamadan farklı bilgiler vererek, dün düzenlenen hava saldırılarının Atme bölgesini de içerdiğini açıkladı.

Dün akşam, Atme kasabasında Ceyş-ul Sunne ve Nusra Cephesi'ne ait karargâh ve silah üretim atölyelerini hedef alan saldırıda, sivil yerleşimyerleri de isabet almış, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu onlarca kişihayatını kaybetmişti.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı, saldırıda İncirlik Üssü'nün ya da Türkhava sahasının kullanılmadığını, operasyonun (ABD öncülüğündeki) Koalisyongüçleri tarafından düzenlendiğini açıklamıştı.


AA muhabirinin konuyla ilgili, sorusu üzerine, bu alana yönelik havasaldırısı bulunmadığını belirten CJTF-OIR ise yeni bir açıklama yaptı.CJTF-OIR tarafından AA'ya gönderilen yazılı yanıtta, sivil kayıplarayönelik haberlerin ciddiyeti nedeniyle konuyla ilgili daha fazla araştırma yapıldığı ve bu bölgeye dair birçok farklı adlandırma şeklinin olduğunun görüldüğü kaydedildi. Açıklamada, "CJTF-OIR olarak, 11 Ağustos 2015'te Halep civarına planlı bir hava saldırısı düzenlendiğini teyit edebiliriz. Bu alan, Atmebölgesini de içeriyor" ifadesi kullanıldı.


"Teyit edemedik"


Koalisyon güçlerinin hedef belirleme sürecinde ve hava saldırıları sırasında, olası sivil kayıpları azaltmak için önemli tedbirler aldığı savunulan açıklamaya, şöyle devam edildi:


"Koalisyon güçlerinin yol açtığı sivil kayıplara yönelik iddialar olduğu zaman, bunları tam bir şekilde araştırıyoruz ve tekrarından kaçınmak içinç aba sarf ediyoruz. Suriye ve Irak'taki hava saldırılarıyla ilgili şüpheli sivil kayıplara dair iddiaların farkındayız. Bunları değerlendirmeye devam edeceğiz, Ancak, bugüne kadar henüz bunların herhangi birini teyit edemedik".


İddia araştırılıyor


Reyhanlı'nın karşısında bulunan Suriye'nin Atme kasabasında dün akşam bazı hedeflere düzenlenen hava saldırısında aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. ABD ordusu saldırıları üstlendi ama sivil kayıp iddiasının araştırıldığını belirtti.


ABD Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada,  koalisyon uçaklarının dün Atme'yi içine alacak şekilde Halep'te hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti. 
Ordunun sivil can kaybı iddiasının doğru olma ihtimali karşısında araştırma yaptığına vurgu yaptı ancak bu iddiaları teyit edemediğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS