Bağımsızlık gününde Ukrayna'nın doğusunda "utanç yürüyüşü"

Bağımsızlık gününde Ukrayna'nın doğusunda "utanç yürüyüşü"

Ukrayna, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan edişinin 23'üncü yıldönümünü kutluyor. Ancak ülkede iki farklı görüntü var. Ukrayna askerleri başkent Kiev'deki geçit töreninde gururla yürürken,ülkenin doğusundaki Donetsk kentinde ise süngü zoruyla gerçekleşen bir utanç yürüyüşünün aktörleri oldular.

Ukrayna askerleri batıda da doğuda da yürüyorlar. Ama birinde özgürler diğerinde ise tutsak. Ukrayna'nın, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan edişinin 23'üncü yıldönümünde başkent Kiev'de askeri geçit töreni düzenlendi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko törende, 2015-2017 yılları arasında Rus yanlısı militanlara karşı savaşan ordunun yeniden teçhizatlanması için 3 milyar dolar harcanacağını duyurdu.


Bir diğer tören de Odessa'daydı. 20 donanma gemisi yer aldı kutlamalarda.


Doğuda da yürüyüşler vardı. Ancak manzara batıdan tamamen farklıydı. Donetsk kentinin merkezindeki yürüyüşe "Utanç Yürüyüşü" adı verildi. Rejimle çatışmalarda esir alınan 100 kadar Ukrayna askeri, otobüslerle kente getirildi. Kolları arkadan bağlı bir şekilde süngüler eşliğinde yürütüldü. Esir askerler çevrede bulunan kalabalığın tacizine uğradı. Yuhalandılar, atılan şişelere hedef oldular.


Kendisini donetsk Halk Cumhuriyetinin Başbakanı olarak ilan eden isyancıların lideri Alexander Zakharchenko, Kiev yönetimine meydan okudu, "Kiev bağımsızlık günü kutlamalarında Donestk'te geçit töreni olacağını söylemişti. Evet yürüdüler Donestk'te. Ancak bu geçit töreni değildi. Poroşenko'nun planladığı gibi Kiev'in askerleri Donetsk sokaklarında yürüdü" dedi.


Boko Haram hilafet ilan etti


Ukrayna Savunma Bakanlığı askerlerinin zorla yürütülmesini kınadı. Bunu organize edenler insan olarak nitelendirilemez açıklaması yapıldı.


Aylardır süren krize çözüm bulmak amacıyla salı günü kritik bir toplantı yapılıyor.


Belarus'un başkenti Minsk'teki toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yla bir araya gelecek.


İntihara kalkışan gence biber gazıyla müdahale


Tuncay Özkan ve Duygu Dikmenoğlu evlendi


TÜİK'in evlilik araştırmasından çıkan çarpıcı sonuçlar...


'Bir kova buz' siyonist oyunu dedi ve 'bir kova kum' kampanyası başlattı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS