Barzani'den peşmergeye saldırı emri

Barzani'den peşmergeye saldırı emri

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, peşmergelere IŞİD'e saldırı emri verdiğini bildirdi.

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, "Peşmerge komutanlarına, Kürdistan halkının düşmanlarına karşı savaşması emrini verdik. Düşmanlarımıza öldürücü darbeleri indirmek için saldıracağız" ifadesini kullandı.


Çatışmaların yaşandığı bölgedeki durum hakkında da bilgi veren Barzani, sabah saatlerinden itibaren teröristlere yönelik operasyona başlayan peşmergelerin, sürekli ilerlediğini aktardı.


Bir odada 36 müdür


Yalova'nın bir aylık suyu mu kaldı?


Musul'un IŞİD'in eline geçmesinin ardından Kürt bölgesinin yalnızca kendini savunma pozisyonunda kaldığını hatırlatan Barzani, "Ancak teröristler, bize savaşı dayattı. Kürdistan'a saldırı düzenlediler ve son birkaç gün içinde üzüntü verici hadiselerin yaşanmasına neden oldular. Bu yüzden peşmergenin savunma pozisyonunu terk etmesi yönünde karar aldık. Peşmergelere son nefeslerine kadar savaşmaları emrini verdik" değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye'nin ünlü kabadayıları


"Yezidi kardeşlerimizi ve bacılarımızı gözümüz gibi koruyacağız"


Barzani, Zummar, Sincar (Şengal) ve çevre bölgelerinde Yezidi Kürtlerin başına gelen olayların büyük üzüntü verici olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Kürdistan toprağının tek karışını dahi düşmanlara terk etmeyeceğiz. Şengal'deki Yezidi kardeşlerimizi ve bacılarımızı gözümüz gibi koruyacağız. Onları tek tek korumak boynumuzun borcudur. Teröristlerin hedefindeki Şengal Dağı da onur ve direnişle ayakta kalacaktır."


Terörle mücadelelerinde yalnız bırakıldıklarına değinen Barzani, "dünyanın sorunu" olarak nitelendirdiği "terörle mücadele" için uluslararası bir çaba ve girişimin gerektiğini vurguladı.


Kürt bölgesinin, yıllarca terörist saldırıların hedefi olduğuna işaret eden Barzani, "Üzülerek belirtmek lazım ki bu mücadelemizde yalnızdık. Hiç kimse, Kürdistan halkına yardım etmedi. Kürtlerin, terörizme karşı kendini koruması için hiçbir destek görmedik. Terörle savaşta sırtımızı Kürdistan halkına ve peşmerge güçlerine dayadık. Her zaman özgürlüğü amaç edinen bir çizgide olduk. Bunun yanında birlikte yaşama kültürünü hayata geçirdik. Kürdistan'ın affedici siyasetini uygulamada tuttuk. İşte bizi başarıya götüren ve düşmanlarımıza karşı zafer kazandıran güçlü noktamız da budur" görüşünü bildirdi.


Açıklamasının sonunda Kürt halkından ulusal birliği ve milli dayanışmayı korumasını isteyen Barzani, halk olarak kahraman peşmergeyle gurur duyduklarını, başlarının dik olduğunu ifade etti.


IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, önceki gün Musul'un Sincar ilçesiyle Rabia nahiyesini ve çevredeki bazı köyleri, peşmergeden almışlardı. IŞİD'in saldırıları sonucu bölgeden binlerce insan evlerini terkederek, Kürt
bölgesine sığınmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS