Birleşmiş Milletler kız çocukları için toplandı!

Birleşmiş Milletler kız çocukları için toplandı!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve İngiltere'nin ortaklaşa düzenlediği zirvede erken yaşta evlendirilmelere ve kadın sünnetine dikkat çekildi. UNICEF'in zirvede açıkladığı verilere göre geçtiğimiz 30 yıl içinde çocuk gelinlerin sayısında bir gerileme yaşandıysa da bu gerileme hızının yeterli olmadığı görülüyor.

Birleşmiş Milletler Kız Çocukları Zirvesi Londra'da yapıldı. Bu zirvede çocukların sorunları tartışıldı. UNICEF'in raporuna göre durum oldukça vahim. Dünya genelinde 700 milyon çocuk gelin var. Durumun kötülüğü sadece bununla kalmıyor. Tam 130 milyon kadın sünnet edilmiş.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve İngiltere'nin ortaklaşa düzenlediği zirvede erken yaşta evlendirilmelere ve kadın sünnetine dikkat çekildi. UNICEF'in zirvede açıkladığı verilere göre geçtiğimiz 30 yıl içinde çocuk gelinlerin sayısında bir gerileme yaşandıysa da bu gerileme hızının yeterli olmadığı görülüyor. UNICEF kadın sünneti ve erken yaş evlendirilme uygulamalarının en yaygın olduğu ülkelerdeki nüfus artışı karşısında çok daha hızlı bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı. Yeni açıklanan verilere göre, Afrika ve Ortadoğu'da, bu uygulamanın en yaygın olduğu 29 ülkede 130 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu kadın sünnetinin bir çeşidine maruz kaldı. Tüm dünyada bugün hayatta olan 700 milyondan fazla kadın henüz çocukken evlendirildi. Bu kadınların da üçte biri -yaklaşık 250 milyon kadın- evlendiklerinde 15 yaşından küçüktü. Gelecek projeksiyonları Geçtiğimiz 30 yıl içindeki azalma hızlarının sürdürülmesi halinde, nüfus artışının etkisi, çocukken evlenen kadın sayısının (700 milyondan fazla) 2050'ye kadar aynı kalması ve 63 milyon kız çocuğunun daha kadın sünneti uygulamasından geçmesi anlamına gelecek. Azalma hızının iki katına çıkarılması durumunda çocuk yaşta evlenen kadın sayısı 2030 yılma kadar 570 milyona. 2050 yılına kadar da 450 milyona inecek. Kadın sünnetinden etkilenen kız çocuk ve kadın sayısı da (130 milyondan fazla) aşağı yukarı bugünkü düzeyinde kalacak. 

Çocuk gelinlerin çoğu Sahra Altı Afrika ülkelerinde ve Güney Asya'da yaşıyor. 3. Sırada ise tecavüz olaylarıyla gündeme gelen Hindistan geliyor.
Veriler dünya genelinde 130 milyon kadının da sünnet edildiğini gösteriyor. Irak, Lliberya ve Nijerya'da kadın sünneti vakaları azalırken, Mısır, Sudan, Mali ve Somali gibi ülkelerde sünnet vakaları hâlâ yaygın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS