Boko Haram hilafet ilan etti

Boko Haram hilafet ilan etti

''İslam Devleti'' olarak adını değiştiren Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ardından Boko Haram da hilafet ilan etti. Örgüt lideri Shekau: "Biz bir hilafet devletiyiz. Nijerya'yı tanımıyoruz" dedi.

Boko Haram terör örgütü, "hilafet devleti" kurduklarını,Nijerya'nın kuzeyinde ele geçirdikleri yerlerin "hilafet devletinin bir parçası"olduğunu öne sürdü. Yerel internet haber sitesi Sahara Reporters tarafından ele geçirilen bir videoda, "Gwoza'daki zaferimiz ve Gwoza'yı hilafet devletinin bir parçasıyaptığı için Allah'a şükürler olsun" ifadelerini kullanan Boko Haram lideri Abubakar Shekau, Abuja ve Yobe eyaletinin Damaturu kentine yapılan saldırıların başarılı olduğunu söyledi. Haziran ayından beri video yayınlamayan örgütün lideri, temmuz ayında Damboa'ya düzenlenen saldırıları da üstlendi.


Videoda, "Biz bir hilafet devletiyiz. Nijerya'yı tanımıyoruz"sözlerini kullanan Shekau, hilafetlerinin Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından ilan edilen hilafetin bir parçası olup olmadığını belirtmedi. Örgüt lideri Shekau, Boko Haram'ın 2009'da şiddet eylemlerine başlamasından beri ilk kez "hilafet" sözcüğünü kullandı. Nijerya ordusu sözcüsü Chris Olukolade, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Shekau'nun sözlerinin boş iddialardan ibaret olduğunu belirterek,Nijerya devletinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruduğunu söyledi. Nijerya, ilk olarak ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan ve kısa sürede başkent Abuja da dahil ülkenin her tarafına yayılan Boko Haram terör örgütüylebeş yıldır mücadele ediyor.


Boko Haram, sadece bu sene en az 4 bin kişininölümüne, milyonlarca kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.


Nijerya'da Boko Haram üyesi 44 kişi öldürüldü


İkitelli'de suriyeli gerginliği


The Observer: Türkiye cihatçı akınını durdurmak için baskı altında

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS