Dünya Uygur Kongresi'nden Erdoğan'a sitem

Dünya Uygur Kongresi'nden Erdoğan'a sitem

Dünya Uygur Kongresi Yönetim Kurulu Üyeleri, Münih'te düzenledikleri basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'deki Uygurlara tavrını kınadı.

Kongre merkezinde yapılan basın toplantısında, Dünya Uygur Kongresi Siyaset ve Dış İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Asgar Can, Avrupa Teşkilatlanmasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ümit Hamit ve Yürütme Kurulu Başkanı Dolkun İsa hazır bulundular.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Çin'de 35 bin cami olduğunu öğrendik''


Tayland'dan Çin'e gönderilen Uygur Türkleri ile ilgili açıklama geldi


İstanbul'daki saldırılara Cumhurbaşkanı'ndan tepki


Uygur Türkleri Tayland'dan Çin'e başlarına çuval geçirilerek götürülmüş


Dünya Bankası Başkanı'nın, ''Merhaba Türkiye ben Çinli değilim'' fotoğrafı sahte çıktı


Çin'den Türkiye'ye suçlama: 'Uygurlara yardım ediyorsunuz'


Türkiye'den Tayland'da sert 'Uygur' tepkisi


Anadolu Ajansı araştırdı: Uygur Türklerine baskı yok


Dışişleri'nden 'Uygur Türkleri' açıklaması


Uygurların terörizmle ilişkilendirilmesi çok üzdü


“Erdoğan'ın Çin'de sarf ettiği sözler biz Uygurlar arasında büyük hayal kırıklığına sebep olmuştur" diyen Asgar Can “Uygurların terörizmle ilişkilendirilmesi Uygurlar arasında büyük yankı uyandırmıştır. 2009'da Başbakan iken Çin'de olanları “Soykırım" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü söyledikleri kabul edilemez. Bu ithamı hangi bilgilere dayanarak yapmaktadır? Meçhuldür" şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanı'nı bilgilendirebiliriz


“Uygurları terörist olarak nitelendirilmesinin altında bilgi yetersizliği yatabileceği düşüncesiyle bir heyet olarak Sayın Cumhurbaşkanı'nı ziyaret edip kendisini bilgilendirmek için randevu istiyoruz" diyen Asgar Can “Kendisinin orada İslam derneği yetkilileriyle görüştüğünü öğrendik. Bu şahıslar Çin devletinin memuru Çinli Müslümanlar'dır. Onlar sadece kendilerine önceden söylenileni söyleyebilirler. Erdoğan'a 36 bin caminin açık olduğu söylenmiş. Peki bu camiler nerede imiş. Doğu Türkistan'a gitseydi, orada camilerin önünde kimlerin camiye girip giremeyeceğini yazan levhaları görürdü" dedi.


"Sadece Türkiye bize terörist damgası vurdu"


Çin'in yıllardan beri Doğu Türkistan'da yaşayanlara “Terörist" damgası vurabilmek için milyarlarca dolar harcadığını söyleyen Asgar Can “Maalesef hiçbir Avrupa ülkesi bu tuzağa düşüp te bizleri dışlamazken, ikinci vatanımız olarak bildiğimiz Türkiye bize bu damgayı vurdu. Türkiye'mizin Cumhurbaşkanı'nın bunu söylemesi bizleri çok üzmüştür" dedi.


"Ekonomik çıkarlar daha ön plana alındı"


Yürütme Kurulu Başkanı Dolkun İsa ise Çin'de yapılan ikili görüşmelerde ekonomik çıkarların ve milli savunma bazındaki anlaşmaların daha ön planda olduğunu söyledi. Dolkun İsa “ama orada en azından temel insan hakları arasında olan Doğu Türkistan'lıların din, dil ve kültürel özgürlükleri gibi konular da konuşulabilirdi. Kendi çıkarları için tüm bunları tamamen göz ardı etmişlerdir" dedi. Dolkun İsa, Çin'deki baskılarla ilgili olarak değişik belgeleri basına sundu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS