Dünyanın konuştuğu bebek

Dünyanın konuştuğu bebek

2015'in ilk dakikalarında dünyaya gelen bir bebeğin ailesi birdenbire ulusal düzeyde yoğunlaşan ırkçılık tartışmasının odağı oldu. Bunun nedeni de bebeğin ailesinin Roman olması.

Rikardo Racz, 1 Ocak 2015'te geceyarısını bir dakika geçe dünyaya geldi. Macaristan'da yılın ilk bebeğiydi. Yerel ve ulusal medya doğumu haberleştirdi. Baba Peter ile anne Sylvia'nın kucaklarında oğullarıyla çektirdikleri fotoğraf da habere eşlik etti.


Derken aşırı sağcı Jobbik partisinin başkan yardımcısı Elod Novak, Facebook'ta kendisinin, eşinin ve üç çocuğunun resminin yanında Peter, Sylvia ve Rikardo'nun fotoğraflarını da yayımladı ve şöyle yazdı:


"Macarların sayısı korkunç bir şekilde azalmakla kalmıyor, yakında kendi evimizde azınlık haline geleceğiz. Macaristan'ın adını değiştirecekleri gün ne zaman gelecek? Ülkemizin en büyük sorunuyla ne zaman yüzleşeceğiz?"


Doğduktan saniyeler sonra bebekler


Novak'ın bu sözleri ülkede hem kınama, hem destek de verme çığına yol açtı. Rikardo'nun doğumu Macarlar arasında ırkçılığın ve ırkçılık karşıtı tavırların aynası haline geldi.


Jobbik partisi başkan yardımcısıyla aynı saflarda yer alıyor. Aşırı sağcı parti "Sıçan gibi, parazit gibi ürüyorlar" derken, hükümet ve muhalefetten diğer politikacılar Rikardo ve ailesine destek mesajları vermek için adeta yarışa girdi.


Böylece Rikardo, sadece birkaç günlükken Macaristan'ın en ünlü Romanı haline geldi.Bebeğin anne karnındaki mucize görüntüleri

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS