Eski ABD Başkanı Jimmy Carter'dan kanser açıklaması

Eski ABD Başkanı Jimmy Carter'dan kanser açıklaması

Geçtiğimiz hafta kanser hastası olduğunu açıklayan Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter, söz konusu kanserin türünün melanom olduğunu bildirdi.

1977'den 1981'e kadar süren başkanlığının ardından kurduğu Carter Center Vakfı'nın Atlanta'daki merkezinde basın toplantısı yapan Carter, hastalığın ilk olarak karaciğerinde tümör olarak ortaya çıktığını ifade etti. 3 Ağustos'ta olduğu ameliyatla karaciğerindeki tümörün alındığını kaydeden Carter, buna rağmen hastalığın beynine yayıldığını ve beyninde dört kanserli bölgenin bulunduğunu açıkladı.


Carter, radyasyon tedavisi görmeye gün içinde başlayacağını söyledi. Kanser hastası olduğunun ortaya çıkmasının ardından ilk başta karamsar bir ruh haline girdiğini ifade eden 90 yaşındaki politikacı, "Birkaç haftam kaldığını düşündüm" diye konuştu.


Carter, zamanla duruma alıştığını aktararak, "Her şey, dua ettiğim tanrının ellerinde" ifadesini kullandı. Eski başkan, hastalık nedeniyle çalışma programının büyük ölçüde sınırlanacağını da sözlerine ekledi. Başkanlığından sonra Carter Center Vakfı ile insani yardım faaliyetlerine ağırlık veren Carter, 2002 yılında "Uluslararası sorunlara barışçıl çözüm bulma, demokrasiyi ve insan haklarını savunma ve sosyal ve ekonomik kalkınma yönündeki çabaları" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS