Gazze'ye yönelik saldırılarda bilanço ağırlaşıyor

Gazze'ye yönelik saldırılarda bilanço ağırlaşıyor
AP

İsrail'in Gazze'de denizden ve havadan başlattığı operasyon sürüyor. Son hava saldırlarında hamas liderlerinden Hafız Hamid'in evi hedef alındı. Hamas da operasyona uzun menzilli füzellerle karşılık veriyor.

İsrail ordu sözcüsüne göre 150 hedef vuruldu. Aralarında Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'ın liderlerinden Hafız Hamid'in evi de vardı.

Saldırıda Hamid'in iki erkek kardeşi ve anne-babası hayatını kaybetti. Ölenler arasında kimliği belirsiz bir kadın da var.

Filistinli yetkililer, saldırılarda şimdiye kadar 40 kişinin hayatını kaybettiğini, 350 kişinin yaralandığını belirtti. Ölenler arasında çocuklar da bulunuyor.

Gazze'de hastane vuruldu

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Filistin Sağlık Bakanlığına bağlı hastanenin İsrail hava saldırısında isabet aldığı bildirildi. Çalışan ve hastalardan bir çok kişinin yaralandığı ve hastanede büyük maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

İsrail 200 hedefi vurdu

İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, hava ve deniz kuvvetleri tarafından pazartesiden beri Gazze Şeridi'nin değişik bölgelerindeki hedeflere yönelik operasyonlarda 200 hedefin vurulduğu bildirildi.

Gazze'ye yönelik askeri operasyonun halen devam ettiği belirtilen açıklamada, pazartesinden beri devam eden operasyonlarda dün 24 Filistinlinin hayatını kaybettiği, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin 154'e yükseldiği bildirildi.

Gazze'den de İsrail'e 117 füze atıldığı iddia edildi

İsrail ordusu tarafından, son 24 saat içinde Gazze'den İsrail'e 117 füzenin düştüğü iddia edildi.

İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, "İsrail'in değişik bölgelerine Gazze Şeridi'nden son 24 saat içinde 117 füze düştüğü, 29'unun ise 'Demir Kubbe' füze savunma sistemine takıldığı" öne sürüldü.

Kudüs'e 3 roket düştü

Gazze'den atılan 3 füzenin Kudüs'e düşmesinin ardından Kudüs Belediyesinin halka yaptığı duyuruda, siren sonrasında girdikleri sığınakları 10 dakika süreyle terk etmemeleri istendi.

Saldırı öncesi tüm sığınakları halka açma kararı alan Kudüs Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, alarm sirenlerinin çalması ya da bir patlama durumunda "tüm vatandaşların en yakın sığınağa 1,5 dakika içinde girmeleri" istendi.

Kudüs'te iftardan kısa bir süre sonra çalmaya başlayan ve 1,5 dakika süren sirenlerin ardından arka arkaya düşen ve şehri sallayan 3 patlama sesi duyuldu. Olay sonrasında polis herhangi bir ölü ve yaralının olduğunu rapor etmedi. Tel Aviv'e düşen roketlerin ise İsrail'in "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından havada imha edildiği açıklandı.

Almanya'dan Brezilya'ya tarihi fark
Almanya'dan Brezilya'ya tarihi fark

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS