Halid Meşal'den açıklama

Halid Meşal'den açıklama

Halid Meşal'den açıklama

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, İsrail'in Gazze'ye 8 yıldır uyguladığı ablukanın başarısız olmasının ardından bölgeyi yıkıma mahkum ettiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meşal, Katar'ın başkenti Doha'da, İsrail'in 51 gün süren saldırılarının varılan ateşkes anlşamasıyla sonuçlanmasının ardından ilk kez kameraların karşısına geçerek, Gazze'de yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıkıma uğrayan Gazze'nin imarının Ulusal Uzlaşı Hükümeti ve özgür dünyanın sorumluluğu olduğuna işaret eden Meşal, "Filistinliler arasındaki milli birliğin, işgalciyle yaşanan bu savaş sırasında sağlamlaştığını" belirtti.

"İsrail orudusunun seçkin askerlerinin haysiyetleri ve yetenekleri, seçkin Filistin direnişinin ayakları altına alındı" diyen Meşal, "İsrailli yetkililerin, Gazze'de hayali zafer arayışında olduklarını" savundu.

Hamas'ın "el-Asfu'l el-Me'kul" adını verdiği savaşta, "karşılıklı korku, acı ve güvenlik kaybında denge sağlandığını" ifade eden Meşal, "İsrailli komutanlar, hesapları ve öngörülerinin aksi yönünde gerçekleşen direnişin yöntemleri karşısında hayrete düştü" dedi.

Meşal, yaşanan bu savaşta, "İsrail'in, mağdur devlet/güçlü devlet imajının bozulduğunu ve gerçek suçlu imajının ortaya çıktığını" vurgularak, "Gazze'ye yönelik savaş, bizi Filistin topraklarının tamamının özgürleştirilmesine daha da yaklaştırdı. Önümüzdeki süreçte Filistin ve Arap gücü tam kapasiteyle kullanılmalı" diye konuştu.