Hong Kong'da 511 kişi gözaltına alındı

Hong Kong'da 511 kişi gözaltına alındı
Reuters

Hong Kong'da on binlerce kişinin katıldığı demokrasi yürüyüşünün ardından iş yerlerinin olduğu sokağı işgal etmeye çalışan 511 kişi gözaltına alındı.

Hong Kong'da dün on binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen demokrasi yürüyüşünün ardından kentin iş yerlerinin yoğun olduğu bir kesiminde toplanan ve güvenlik güçlerine direnen 500'den fazla göstericinin, gözaltına alındığı bildirildi.

Yetkililer, güvenlik güçlerinin dağılmaları için yaptığı uyarılara uymayan 160'ı kadın 511 kişinin yerel saatle 03.00'te düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını açıkladı. Chater Sokağı'nı işgal eden göstericilerden bazılarının yerlere yattığı, polisin protestocuları gözaltına almak için güç kullandığı belirtildi.

Gözaltına alınan göstericiler arasında çok sayıda öğrenci olduğu kaydedildi.

İngiltere'nin 1 Temmuz'da 1997'de Hong Kong'un yönetimini Çin'e devretmesinin 17. yıl dönümünde düzenlenen gösteriye resmi kaynaklara göre 98 bin kişi katıldı. Gösteriyi düzenleyenler ise katılımcı sayısını 510 bin olarak açıkladı.

Geçen hafta 800 bir kişinin resmi olmayan bir referandum düzenlediği ve "tam demokrasi" için oy kullandığı Hong Kong'da gösteri öncesi sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve çok sayıda polis konuşlandırılmıştı.

Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung'un, 2012'de bin 200 üyeden oluşan bir komite tarafından seçilmesini eleştiren göstericiler, komitenin Çin hükümetine sadık üyelerden oluştuğunu savunuyor.

Çin Komünist Partisi, Hong Kongluların 2017 yılına kadar kendi liderlerini seçmelerine olanak tanınacağını açıklamış ancak halkın kendi adaylarını belirlemesine izin verilmemişti. Çin Komünist Partisi, adayların CY Leung'u seçen komite tarafından belirleneceğini açıklamıştı.

Çin'den Hong Kong tepkisi

Öte yandan Çin, ABD'nin, Hong Kong'daki demokrasi yürüyüşüyle ilgili yorum yapmasını eleştirerek başka bir ülkenin bu konuya müdahalesine karşı olduklarını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Hong Kong'daki demokrasi yürüyüşüyle ilgili ABD Dışişleri Sözcüsünün değerlendirmelerini eleştirerek Hong Kong'daki siyasi sistemin gelişiminin Çin'in iç işi olduğunu vurguladı. Hong, Çin hükümetinin bu konuya başka bir ülkenin herhangi bir müdahalesine kararlı bir şekilde karşı olduğunu söyledi.

Hong Kong'un Çin'e bağlanmasından bu yana 17 yıldır başarılı bir şekilde "bir ülke iki sistem" uygulamasını yürüttüklerini belirten sözcü Hong, Hong Kong halkının temek hak ve özgürlüklerinin garanti altında olduğunu kaydetti.

Hong, Hong Kong'da 2017'de yapılacak seçimlerin de Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi kararları ve temel kanunlara uyması gerektiğini ifade ederek Hong Kong Özerk İdari Bölgesi Hükümeti'nin yasalar uyarınca çalışmalarını yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Hong Kong'da dün on binlerce kişi, Hong Kong'un Çin'e bağlanmasının 17. yıl dönümünde demokrasi yürüyüşü düzenlemişti. Yürüyüşün ardından saat 03.00'te 511 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların birçoğunun öğrenci olduğu, bu kişilerin Hong Kong'daki yönetim binalarını işgal etmeye çalıştığı öne sürülüyor.

Eylemciler, dün yapılan yürüyüş ve gösterilerde tam demokrasi talebinin yanı sıra Hong Kong özel yöneticisinin bin 200 üyeden oluşan bir komite tarafından seçilmesini eleştirmişti. Zira göstericiler bu komite üyelerinin birçoğunun Çin hükümetine sadık üyeler olduğunu savunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS