İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi, Moskova'da Sergey Lavrov'la Suriye'yi görüştü

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi, Moskova'da Sergey Lavrov'la Suriye'yi görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye politikasında değişiklik olmadığını belirterek, geçiş sürecinin ardından Suriye'nin meşru devlet başkanının çekilmesinin ön şart olarak görülmesini "kabul edilemez" şeklinde değerlendirdi.

Moskova'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından düzenlen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Suriye konusundaki pozisyonumuz değişmedi. Suriye krizi, Cenevre mutabakatı gereği, Suriye halkı tarafından dış aktörlerin müdahalesi olmadan ön koşulsuz şekilde çözülmeli" diye konuştu.


İran Dışişleri Bakanının Türkiye ziyareti ertelendi


Lavrov, Suriye'de geçiş hükümeti dahil tüm adımların ancak hükümet ve muhalif gruplar arasında yapılacak görüşmeler sonucu atılabileceğini vurgulayarak, "Ortaklarımızdan bazıları geçiş periyodunun ardından Suriye'nin meşru devlet başkanının çekilmesini ön şart olarak görüyorsa bu tutumun Rusya için kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim" ifadesini kullandı.


İran Dışişleri Bakanı Zarif Lübnan'a gitti


Mevkidaşı Zarif ile geniş kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade eden Lavrov, ekonomik, ticari, nükleer ve askeri alandaki işbirliğinin yanı sıra İran'ın nükleer programı ve Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti.


Lavrov, İran ile ekonomik ilişkilere özel önem verdiklerine vurgu yaparak, Rusya-İran hükümetlerarası ticari ve ekonomik komisyonun Ekim ayında toplanabileceğini söyledi. Moskova ile Tahran'ın tüm alanlarda işbirliğini geliştirmek için büyük potansiyele sahip olduğunu kaydeden Lavrov, görüşmede iki ülke arasında kolaylaştırılmış vize anlaşmasının imzalanması sürecini hızlandırma kararına vardıklarını açıkladı.


Putin’den Esad’a savaş uçağı


"Moskova ile aynı görüşteyiz"


İran Dışişleri Bakanı Zarif ise Suriye konusunda Moskova ile aynı fikirde olduklarını söyledi. Zarif, "Bölgedeki tüm sorunları o ülkelerin kendi halkları çözebilir. Dış güçler bu konuda onlara ancak yardımcı olabilir" şeklinde konuştu.


Rusya'dan PYD hamlesi


Yaptırımların kaldırılmasının ardından Rusya ile ilişkilerini her alanda geliştirmek istediklerini aktaran Zarif, "Rusya ile İran işbirliğini en üst seviyeye çıkartmaya çalışacağız. Nükleer alandaki işbirliği de bunlardan birisi. Bu alandaki mevcut işbirliğini daha da ileri taşıyacağız" dedi.


Katar'ın başkenti Doha'da ABD ve Rusya'nın Suriye toplantısı


Süleymani'nin Moskova'ya gittiği iddiası


Lavrov, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Moskova'ya geldiği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Lavrov, "Bu söylentilerle ilgili gerekli açıklamalar yapıldı" ifadesini kullandı.


Zarif ise İranlı general sorusuna cevap vermedi. Lavrov, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelere ilişkin de Minsk anlaşmasının uygulanması konusunda endişe duyduklarını dile getirdi. Lavrov, son günlerdeki hareketliliği yeni bir "savaşa hazırlık" olabileceğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS