IŞİD Musul ve Telafer'de camileri havaya uçurdu

IŞİD Musul ve Telafer'de camileri havaya uçurdu
DHA

Irak'ın Musul kentini ve diğer bazı Sünni bölgelerini kontrol eden terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), başta Musul olmak üzere ele geçirdiği birçok yerde bulunan mezar, Şii camileri ve türbeyi hedef almaya başladı.

Fanatik örgüt Musul ve Telafer'de bulunan birçok mezarı, türbe ve Şii camilerini dinamitle yerle bir etti.İŞİD kendine ait sosyal paylaşım sitelerine yayınladığı fotoğraflarda kimi ibadet yerlerini ve türbeleri dozer kullanarak kimini ise dinamitle yıkarak patlattığı görülüyor.

IŞİD işgali en çok Türkmenleri etkiledi

Bu arada Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul, Selahattin, Kerkük ve Diyala kentlerinde ilerleyişiyle birlikte bu bölgelerden iç ve dış göçler yaşandı.

Musul'un en yoğun Türkmen nüfuslu ilçesi Telafer'in IŞİD'nin eline geçmesiyle Türkmenler Peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesinin güneyindeki Tellilbinit kampına sığındı.

Irak Türkmen Cephesi ITC Telafer 2. Büro Sorumlusu Kasım Kara, "Kamp bir yandan IŞİD tarafından havan topu saldırılarına maruz kalıyor öte yandan peşmergenin kötü muamelesine maruz kalıyor" dedi.

ITC Telafer 1. Büro sorumlusu Hazım Devlet de, "Telafer'den kaçan Sünni Türkmenler gittikleri yerlerin de IŞİD'in eline geçmesiyle ilçeye geri dönmeye başladır fakat Şii mahalleler tamamen boş ve evler yağmalanıyor ve yakılıyor. IŞİD militanları Irak hükümetiyle bağlantısı olan Sünni vatandaşları da tutuklayıp sorguluyor ve serbest bırakıyor" dedi.

IŞİD'in halifelik sistemi kurması ve devleti tanımaması konusunda Hazım Devlet, "Daha önce hükümete muhalefet edip IŞİD'i destekleyenlerin artık tehlikenin fakına varıp hükümetle işbirliği yapıp IŞİD'e karşı savaşması gerekir" diye konuştu.

Kerkük'teki durumla ilgili ITC resmi sözcüsü Ali Mehdi ise, Kerkük'ün etrafından büyük bir Türkmen nüfusunun kent merkezine sığındığını belirtti ayrıca sığınan halkın zor şartlar altında olduklarını belirtti.

Kerkük'ün Tazehurmatu İlçesine bağlı Beşir köyü IŞİD kontrolüne geçmiş dolayısıyla çok sayıda Şii Türkmen öldürülmüştü.

Bunun üzerine Irak başbakanı Nuri Elmaliki'nin meclis grubundaki ulaştırma bakanı Hadi Elamiri liderliğindeki Bedir örgütü üyesi 32 Şii Türkmen Tuzhurmatu'dan Beşir köyüne giderek orayı kurtarmayı planladılar fakat 32 kişinin 31'i çatışmada öldürüldü ve diğer bir kişi Tuzhurmatu'dan Türkmen genç Murtaza Hazan (19) IŞİD tarafından esir alınarak kafası kesildi ve görüntüleri örgüt tarafından yayınlandı.

Tuzhurmatu'daki Türkmenler ile ilgili konuşan ITC Selahattin İl Başkanı Heytem Muhtaroğlu, ilçenin Biravcılı, Çardaklı ve Karanaz köylerindeki Türkmenlerin IŞİD'in gelmesiyle Tuzhurmatu'ya sığındıklarını ve herhangi bir insanı yardım almadıklarını söyledi.

Muhtaroğlu, "İlçeye bağlı Amirli nahiyesi IŞİD tarafından kuşatılmışken ilçe merkezi de Kerkük gibi Peşmerge kontrolünde ve devlet dairelerine artık bölgesel Kürt yönetimi bayrağı dalgalanıyor" dedi.

Sorunlu bölgelerin hemen hemen hepsinde en büyük sorunlardan biri de akaryakıt kıtlığı. 15 litrelik benzin bidonu şuan 40 dolara satılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS