İtalya'daki kazada Costa Concordia'nın kaptanına 16 yıl hapis

İtalya'daki kazada Costa Concordia'nın kaptanına 16 yıl hapis

İtalya'nın Giglio Adası açıklarında 3 yıl önce 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan Costa Concordia kazasıyla ilgili davada kruvaziyerin kaptanı Francesco Schettino, 16 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaza mahalline en yakın vilayet olan Grosseto'da görülen davanın duruşmasında mahkeme heyeti, kaptan Schettino'ya, "gemiyi acz içinde yolcu varken terk etmekten 1 yıl, hasarlı kazaya yol açmaktan 5 yıl, 32 kişinin ölümü ve 157 kişinin yaralanmasına yol açmaktan da 10 yıl olmak üzere 16 yıl 1 ay hapis cezası" verdi. Schettino, kaptanlık görevinden de 5 yıl men edildi.


Kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle savcılığın Schettino'nun tutuklanması yönündeki talebi ise başkanlığını yargıç Giovanni Puliatti'nin yaptığı mahkeme heyetince kabul edilmedi. Mahkeme, Schettino ve Costa Crociere şirketini, mahkeme ve diğer masrafların ödemesine de mahkum etti.


Kararın açıklanmasından sonra Schettino'nun basına yansıyan ilk tepkisi, gemiyi terk etmesinden dolayı aldığı cezaya oldu. "Costa Concordia'yı, terk etmediğimi kanıtlamak için mücadele edeceğim" diyerek, 16 yıllık mahkumiyeti temyize götüreceği sinyalini veren 52 yaşındaki eski kaptan, bu karar karşısında hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Kaptan Schettino, karar açıklanmadan önceki son ifadesinde de "Kazanın olduğu gün ben de öldüm" diyerek ağlamıştı.


Schettino'nun avukatlarından Donato Laino da "Karardan memnun değiliz. Gerekçeli kararı okuduktan sonra itirazımızı yapacağız" diye konuştu.


Geminin sahibi şirket Costa Crociere'den davanın sonucuna ilişkin yapılan ilk değerlendirmede, sonucun dengeli bulunduğu ifade edildi.


Costa Concordia kruvaziyeri, 4 bin 229 yolcu ve mürettebatıyla 13 Ocak 2012'de Civitavecchia kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine giderken Toskana bölgesi sahillerindeki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarpmış, kazada 32 kişi yaşamını yitirmişti. Kazanın ardından gemi, yaklaşık 20 ay boyunca adaya paralel yatık şekilde kalmış, Eylül 2013'te "Parbuckling" operasyonuyla doğrultulduktan sonra geçen yıl temmuzda söküm işlemlerinin yapılacağı limana çekilmişti.


Suat Kılıç'ın Twitter hesabı hacklendi


Bedelli açıklaması: '15 bin TL’yi iade ediyoruz'


Bank Asya'nın ortakları mahkemeye başvurdu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS