Küba'daki caminin yeri belli oldu

Küba'daki caminin yeri belli oldu

Küba yönetimi tarafından cami yapımı için Havana'da 5 dönümlük bir kamu arazisi ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başlayan "Küba'ya cami" tartışmasında cami yerinin belli olduğu ortaya çıktı
 
Vatan Gazetesi'nden Emre Eser'in haberine göre Kübalı yetkililer ile Türkiye arasındaki süreci Diyanet Vakfı adına Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yönetiyor. Küba yönetimi tarafından cami yapımı için Havana'da 5 dönümlük bir kamu arazisi ayrıldı. Diyanet Vakfı bu araziye Ortaköy Camisi'nin bir benzerini yapmayı önerdi. Küba'lı yetkililer ise cami yapımını sadece tek bir ülkenin üstlenmesi yerine Küba'da temsilciliği bulunan ülkeler olmak üzere tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin üstlenmesini istedi.
 
Küba'da cami için belirlenen arazi Eski Havana'da bulunuyor. Tabelada İspanyolca "Buraya camii yapılacak" yazıyor.
 
Mustafa Tutkun konu hakkında şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı'mızın çalışmalarımızdan haberi vardır diye düşünüyoruz. Ama detayını bilemiyoruz. Vakfımız bu konuda masrafları karşılamaya hazır. Bu fikir ilk başta vakfımızın bir projesi olarak ortaya çıktı. Karşılıklı ziyaretler gerçekleşti. Orada caminin yapılacağı arazi hazır. Ortaköy Cami'sinin benzerini yapmayı düşünüyoruz."


Küba cami capsleri


Erdoğan: 'Küba'daki dağın tepesine cami yakışır'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS