Maliki'den Kürtlere sert tepki

Maliki'den Kürtlere sert tepki

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, haftalık konuşması için kameraların karşısına geçti, "mücadelemiz Irak'ın birliğini korumak için" dedi. Maliki, bağımsızlık sinyali veren Kürtlere de sert tepki gösterdi. Orduya karşı savaşanlarla ilgili de konuşan Maliki, "Elleri kana bulaşmamışlar hariç, devlete karşı savaşan kandırılmış kişilere ve aşiret mensuplarına genel af ilan ediyorum" dedi.

Irak Başbakanı konuşmasında IŞİD'le savaşırken ölen herkesin şehit olduğunu vurguladı.

IŞİD'in hilafet ilanı da Maliki'nin gündemindeydi.

Bu adımın bir tehdit olduğunu söyleyen Maliki bölgedeki tüm ülkelere çok tehlikeli bir mesajın gittiğini belirtti.

Maliki, Iraklı Şiiler tarafından "dini merci" kabul edilen Ayetullah Ali Sistani'ye de IŞİD'e karşı cihat ilan etmesi nedeniyle teşekkür etti.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin bağımsızlıkla ilgili sözleri de gündemindeydi Irak Başbakanı'nın.

Maliki, Kürtlerin bağımsızlığının kaosa neden olacağını savundu, Kürtlere Irak'ın içinde bulunduğu durumu suistimal etmemeleri çağrısında bulundu.

Yapılacak herhangi bir referandumu Irak hükümetinin kabul etmeyeceğini söyleyen Maliki, tarafların bu yöndeki açıklamalarından geri adım atmalarını istedi.

Genel af ilan etti

Öte yandan haftalık televizyon konuşmasında açıklamalarda bulunan Maliki, Irak ordusuna gönüllü olarak katılımların sürdüğünü ve bunun toplumun bir kesimiyle sınırlı kalmadığını, tüm kentlerden, Enbar, Selahaddin ve Musul'dan, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşmak için gönüllülüğe rağbet olduğunu belirtti.

"Emniyet güçleri IŞİD militanlarının ele geçirdiği yerlerin tamamını geri alıyor" diyen Maliki, Irak'taki krizin sonlanmasının ardından bütün askeri birliklerin kendi yerlerine geri döneceğini ifade etti.

Orduya karşı savaşanlarla ilgili de konuşan Maliki, "Elleri kana bulaşmamışlar hariç, devlete karşı savaşan kandırılmış kişilere ve aşiret mensuplarına genel af ilan ediyorum" dedi. Eli kana bulanmışları af kapsamı
dışında tutan Maliki, bunun nedenini ise, "dökülen kanın sahibi ondan sorumludur" diyerek açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS