Mehmet Ali Ağca gözaltına alındı

Mehmet Ali Ağca gözaltına alındı
AP

Mehmet Ali Ağca, 1981 yılında suikast girişiminde bulunduğu Papa 2. Jean Paul'ün Vatikan'daki mezarını ziyaret ederek, çiçek bıraktı. İtalya'ya vizesiz girdiği öne sürülen Ağca, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Cezasını doldurduktan sonra İtalya'da tutulduğu cezaevinden 2009 yılında serbest bırakılan Mehmet Ali Ağca, 13 Mayıs 1981 tarihinde binlerce kişinin önünde tabancayla vurduğu Papa 2. Jean Paul'ün mezarını ziyaret etmek için yine İtalya'ya gitti.


Adnkronos haber ajansının aktardığına göre, Ağca sabah saatlerinde bu ajansın Roma'daki merkezine gelerek, "Papa'yı vurduğum andaki fotoğrafları dünyaya ilk siz servis etmiştiniz. Bu nedenle, Papa'nın beni Rebibbia Cezaevi'nde affetmesinin 31. yıldönümünde (27 Aralık 1983) size gelmek istedim. Papa'nın mezarına çiçek bırakacağım ve sizin de orada olmanızı istiyorum" dedi.   


Söz konusu ajansın muhabiri Piero Spinucci ile birlikte Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nın altında bulunan Aziz Sebastian Şapeli'ndeki mezara giden Ağca, buraya iki demet beyaz gül bıraktı.


Ağca daha sonra söz konusu ajansa verdiği röportajda, "1981'de mucizenin yaşandığı bu yere yeniden geldim. Burada, Fatima'nın 3. Mucizesi gerçekleşmişti. Ben, Papa'ya saldırı düzenleyerek bir mucize gerçekleştirdim" dedi.


Cizre'de PKK'lılar ile Hüda-Par'lılar arasında silahlı çatışma çıktı


Vizesiz girdi iddiası


Ansaldo ayrıca, vize talebi İtalya tarafından reddedilen Ağca'nın Avusturya üzerinden arabayla bu ülkeye giriş yaptığına da aktardı.


Ansaldo, bir süredir Vatikan'a gelmek istediğini söyleyen, ancak vizeyi elde edemeyen Ağca'ya "Vize aldınız mı?" diye sorarken, Ağca ise, "Ne vizesi? Kendim girdim" diye cevap verdi.


TÜDEF'ten tüketicilere uyarı


İtalya'ya yasal olmayan yollardan girdiği öne sürülen Ağca, Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS