Musul'un IŞİD'in eline geçmesinin sorumlusu bulundu

Musul'un IŞİD'in eline geçmesinin sorumlusu bulundu

Irak'ta geçen yıl Musul'un IŞİD'in eline geçmesinin nedenlerini araştırmak üzere kurulan komitenin hazırladığı rapor tamamlandı. Parlamentoda oylanarak yargıya sevk edilen rapora göre, eski Başbakan Nuri El Maliki, Musul'un düşmesinin baş sorumlusu.

Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçmesinin nedenlerini araştıran komitenin tarafından hazırladığı rapor, meclisin bugünkü oturumunda "okunmadan" oylamaya sunularak, oy çokluğuyla kabul edildi . Rapor, daha sonra Irak Birleşik Mahkemesi ve bağımsız bir kurul olan "Dürüstlük Komisyonu'na gönderildi.


IŞİD, Musul'a böyle girdi


IŞİD Musul'daki Türk Konsolosluğu'nu ele geçirdi


Musul Konsolosluğu personeli serbest kaldı


"Maliki, birinci sanık"


Musul'un geçen yıl 10 Haziran tarihinde IŞİD'in eline geçmesinde ihmal ve kusuru olduğu gerekçesiyle dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki'nin "birinci sanık" olarak geçtiği raporda, dönemin Savunma Bakanı Sadun el-Duleymi, İçişleri Bakanı Vekili Adnan el-Esedi, Musul Valisi Esil en-Nuceyfi, Musul Ulusal Muhaberat Müdürü Naci Hamit, emekli edilen Kürt kökenli Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, Musul Vilayet Meclisi Başkanı Yardımcısı Türkmen asıllı Nurettin Kaplan'ın da aralarında bulunduğu bazı siyasi ve askeri yetkililer de yer alıyor.


Musul rehinelerine karşılık serbest bırakılan IŞİD'li konuştu


Irak Meclisi tarafından geçen yıl Kasım ayında "Musul'un IŞİD eline geçme nedenlerini araştıran komite" kurulmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS