Netanyahu: "Saldırıları artıracağız"

Netanyahu: "Saldırıları artıracağız"
AA

İsrail-Gazze gerginliği artarken, yaşananlarla ilgili liderlerden de açıklamalar gelmeye devam ediyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, kıyı kesimlerinde bulunan vatandaşları iç kesimlere doğru gitmeleri konusunda uyardıklarını belirtti. İsrail Devlet Başkanı Netanyahu ise, "Hamas ağır darbe alana kadar saldırıları artıracağız" dedi.

Filistin resmi haber ajansı VAFA'nın haberine göre Abbas, Kudüs'teki kurum ve kuruluşların temsilcileriyle görüşmesi esnasında yaptığı açıklamada, "İsrail, birkaç saat içinde Gazze'de bir operasyon başlatabilir" ifadesini kullandı.

Abbas, şunları kaydetti:

"İsrailliler bu davranışlarıyla bizleri yerimizden ve yurdumuzdan çıkartmak istiyor. Ancak biz onlara diyoruz ki, 'biz gitmeyeceğiz'. Silahımız yok ancak başkalarını rahatsız edecek medeni bir üslupla sözlü olarak savaşacak ve karşı duracağız. Filistin yönetimi sürekli toplantı halinde ve Gazze'yi yıkımdan korumak ve akan kanı durdurmak için her türlü iletişimi kuruyor. En önemlisi de
budur. Önemli olan, kimin kar edip, kimin zarar edeceği, saldırıyı kimin başlattığı değil. Önemli olan saldırıyı ve akan kanı nasıl durdurabiliriz, onu gerçekleştirmektir."

"Ateşkes için tarafların hiçbirinden şart koşmasını istemiyoruz, çünkü önemli olan akan kanın durdurulmasıdır. Mısır her iki tarafla iletişim kurdu ancak başarılı olamadı" değerlendirmesinde bulunan Abbas, şöyle devam etti:

"Amerika ile konuştuk ve onlardan, askeri operasyonların İsrail tarafından durdurulmasını istedik. Biz de operasyonlarını durdurması için Hamas'ı ikna etmeye çalışıyoruz ancak bu konuda başarılı olamadık. Ben hiç kimseyi eleştirmek istemiyorum. Ancak bu yöntemle sonuç ne? Biz, dengesiz savaşın durmasını istiyoruz. Bu durum tahammül edilemez. Her bir veya iki yılda ülke yıkılıyor ve yeniden inşa etmeye başlıyoruz."

"Saldırıları artıracağız"

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Savunma Bakanı Moşe Yalon, Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ve Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel ile düzenlediği Güvenlik Kabinesi Toplantısı sonrasında, Gazze'ye düzenlenen operasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Netanyahu, şunları kaydetti:

"Operasyonun üçüncü günündeyiz. Süreç yürürken planlanan ileri aşamalar henüz bizi bekliyor. Hamas'a ve teröristlere sert vurduk, kampanya devam ettiği sürece daha sert vurmaya devam edeceğiz. İsrail Savunma Kuvvetleri ve güvenlik birimlerine kararlı, kesin ve profesyonel eylemleri için tüm İsraillilerin minnettarlığını iletiyorum. Sivilleri ve masumları vurmaktan kaçınıyorlar ancak Hamas Filistinli sivillerin arkasına saklanıyor."

Netanyahu ayrıca, tüm İsraillileri bir arada olmaya çağırdı.

Savunma Bakanı Yalon da "Hamas'a ve diğer terör örgütlerine ait yüzlerce hedef ve militan evleri vuruldu, onlarca terörist öldürüldü. Hamas'ı vurmaya devam ediyoruz. Son günlerde yaptıkları şeyler için ağır bedel ödüyorlar" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Gantz ise "Saldırılması gereken neresi varsa saldıracağız, savunulması gereken neresi varsa savunacağız. Havada, denizde, karada saldıracağız ve savunacağız" ifadesini kullandı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Eshel de "Gazze'deki hedeflere yüzlerce ton bomba attıklarını" belirterek, "Karmaşık bir çevre, mümkün olduğunca sivilleri vurmaktan kaçınmaya çalışıyoruz" dedi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İslami Cihat üyesi Mahmud Valud, Hazm Baluşa ve Alla Abdunnebi adlı 3 Filistinlinin Tel Aviv'e roket fırlattıkları iddiasıyla hedef alındıkları bildirildi.

İsrail ordusu, Gazze sınırına 40 kilometre mesafede, 300'den fazla İsraillinin bir arada bulunmalarını, okullarda, yaz kamplarında ve anaokullarında aktivite yapmalarını yasakladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS