Askeri teçhizat işin içine girince Ferguson oldu "Fergustan"

Askeri teçhizat işin içine girince Ferguson oldu "Fergustan"

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde siyahi bir gencin polis tarafından vurulmasıyla başlayan gerginlik günlerdir sürüyor. Polisin ordu silahlarını kullanması ve ordunun Missouri polisine 4 milyar dolarlık silah ve teçhizat gönderdiğinin ortaya çıkmasıyla sosyal medyada Afganistan'da yaşananlara gönderme yapılarak Ferguson'dan "Fergustan" diye bahsedilmeye başlandı. Başkan Obama ise orantısız polis şiddetini eleştirirken Vali Nixon'ın arkasında durdu.

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde siyahi bir gencin polis tarafından vurulmasıyla başlayan gerginlik sürerken, polisin ordu silahlarını kullandığı ve ordunun Missouri polisine 4 milyar dolarlık silah ve teçhizat gönderdiği ortaya çıktı.


Polis kentin ana caddelerini ve meydanlarını tutarken, olaylara müdahale eden polisin komutası da polisin vurucu birimi olan SWAT timlerine verildi.Öte yandan olayların başından beri aşırı şiddet kullanmakla suçlanan polis bu kez taktik değiştirerek göstericilerle kucaklaşmaya ve barışçı şekilde yürüyen göstericilere refakat etmeye başladı. Daha önce zırhlı araçların tepelerinden M4 adı verilen özel silahlarla bakan SWAT timlerinin şeflerinin göstericilerle kucaklaşıp öpüştüğü dikkat çekti. Siyahi gencin vurulmasından sonra Ferguson'da başlayan yağma ve şiddet olaylarına askeri zırhlı araçlarla ve plastik mermilerle müdahale eden polis gelen eleştiriler karşısında kendisini savunurken, sosyal medyada Ferguson, Afganistan'da yaşananlara gönderme yapılarak "Fergustan" diye anılmaya başlandı. Polisin eylemcilere karşı kullandığı şiddet medyada da günün konusu oldu. Polis şiddetini görüntüleyen iki Bloomberg muhabiri polis tarafından gözaltına alındı. Başkan Barack Obama göstericilere sükunet çağrısı yaparken, polisin aşırı güç kullanmasını eleştirdi. Medya da kentte yaşanan olayların büyümesinden uygulanan polis şiddetini ve polis taktiklerini sorumlu tuttu. CNN televizyonu, polisin askeri taktiklerinin olayları çığrından çıkardığını belirtirken, NBC televizyonu barışçı bir şekilde başlayan gösterilerin şiddete dönüşmesinden polisin göz yaşartıcı bomba ve askeri taktikler kullanmasını sorumlu tuttu.


Polis, Al Jazeera ekibine saldırdı


ABD'nin Missouri eyaletinin Ferguson mahallesinde yaşanan olaylar devam ederken polis bu kez bölgede yaşananları görüntülemeye çalışan Al Jazeera ekibine saldırdı. Polisin attığı biber gazı kapsülü ekibin çekim yaptığın yerin tam önüne düştü. Spiker uzaklaşan ilk kişi olurken kameraman o anları görüntülemeye devam etti. Ancak onun da dayanması kısa sürdü. Biber gazının yayılması ile ekip, malzemelerini bırakarak koşmaya başladı.


Amerika'da polis askerleşiyor mu?

Al Jazeera ekibinin ayrılmasıyla Swat timi gazetecilerin ekipmanlarını söktü. Gazeteciler daha sonra yaptığı açıklamada polisin attığı plastik mermilerden yararlandıklarını belirtti.

Gazetecilere yönelik şiddet Al Jazeera ekibiyle sınırlı kalmadı. Bir restoranttan olayları takip eden Washington Post muhabiri Wesley Lowery ile Huffington Post muhabiri Ryan Reilly, polis tarafından gözaltına alındı.


Eylemler devam ediyor


ABD polisinin siyahi genci öldürmesi üzerine olaylar çıkan Missouri eyaletinin St. Louis kentinde gerginlik devam ediyor. St. Louis'in Ferguson semti sakinleri, Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin cumartesi gecesi öldürüldüğü yer başta olmak üzere birçok noktada protesto eylemleri yaptı.


Amerikan Başkanı Barack Obama gerginliğin artmasıyla duruma müdahil oldu. Başkan sükunet çağrısı yaptı adaletin yerini bulması için Adalet Bakanlığı ve FBI'ya soruşturma talimatı verdiğini söyledi ama eleştirilen odağındaki Missouri Valisi Jay Nixon'a da destek çıktı. Obama hem polise şiddeti hem de polisin bir gazeteciyi tutuklamaya varan ölçüsüz müdahalesini hedef aldı.


ABD'de siyah isyan


Obama: ''Polise karşı şiddetin bahanesi olmaz''


Obama, şu açıklamayı yaptı: "Polise karşı şiddetin asla bahanesi olmaz, tıpkı bu trajediyi vandallık ve yağmacılık yapmak için kullananların bahanesinin olmaması gibi. Aynı zamanda polisin de barışçıl protestoculara ölçüsüz şiddet uygulamak, veya kanuni hakkını kullananları hapise atmak için bahanesi olamaz. Ve Amerika Birleşik Devletleri'nde polis, işini yapmaya çalışan gazetecileri tartaklayıp hapise atmamalı."


Yaşanan çatışmalar nedeniyle tatildeki ABD Başkanı Barack Obama'nın basın toplantısı düzenlediği olay sonrasında, çoğunluğu siyahi öfkeli halka başka kentlerden ve beyazlardan da destek geliyor. Yer yer trafiği kapatan protestocular ellerini yukarı kaldırarak "Ellerimi kaldırdım, beni vurma", "Michael için adalet", "Adalet yoksa barış yok" sloganları attı.


Tüm dünyadan en korkutucu özel birlikler


Eylem bölgelerine yaklaşmamaya özen gösteren polis, zorunlu hallerde protestoculara yaklaştığında sert tepkilerle karşılaşıyor. Baygınlık geçiren bir genç kızı hastaneye götürmek için eylem bölgesine giren polis ekipleri de bu tepkilere hedef oldu. Akşam saatlerinde çok güvenli olmadığı belirtilen bölgede birçok işyeri erkenden kapanırken, halk geç saatlere kadar sokaklarda kalmaya devam etti. Bazı Amerikalıların otomobilleri ile destek verdiği gösterilerde kullanılan kostüm ve kıyafetler dikkati çekti.


Photoshop'un gazabına uğrayanlar - 2

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS