PYD Tel Abyad'dan çekildi, ÖSO bayrağı asıldı

PYD Tel Abyad'dan çekildi, ÖSO bayrağı asıldı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye'nin Tel Abyad kentine ÖSO bayrağı asıldı. IŞİD'in püskürtülmesinin ardından ilçede denetimi sağlayan PYD güçlerinin, yapılan anlaşmanın ardından kontrolü ÖSO'ya bırakarak Tel Abyad'dan çekildiği ileri sürüldü. PYD güçleri Tel Abyad'ı IŞİD'den aldığında bölgeyi Rojava'ya dahil etmek istediği ve "etnik temizlik" yaptığı iddiaları Türkiye'de dile getirilmişti.

Akçakale'nin hemen karşısındaki Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesi, 2012 yılında çatışmaların ardından rejim güçlerinden Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçti. Daha sonra ÖSO ile hareket eden grupların denetimini sağladığı Tel Abyad'ın kontrolü, 2014 yılının ilk günlerinde IŞİD militanlarının eline geçti.


Ancak, geçen Haziran ayında PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleri ile ÖSO mensupları Tel Abyad'a yönelik saldırı başlattı. Doğu ve batı cephesinden Tel Abyad'a doğru harekete geçen YPG ve ÖSO güçlerinin ilerleyişi sırasında binlerce Suriyeli evini terk ederek Türkiye'ye sığındı. Geçen 15 Haziran günü ise ÖSO ve YPG güçleri ulaştığı Tel Abyad'ı, IŞİD militanları terk ettiği için çatışma yaşamadan geri aldı.


ABD Savunma Bakanlığından Tel Abyad ve eğit-donat mesajı


PYD çekiliyor iddiası


IŞİD'in geri çekilmesiyle kontrolü ele geçiren PYD güçleri, Tel Abyad'ın çeşitli noktalarında flamalarını astı. Türkiye tarafından da görülen flamaların ardından, Tel Abyad'a Kürt nüfusun yerleştirilmesinin hedeflendiği iddiaları ortaya atıldı. Ancak, 2 ayı aşkın sürenin sonunda, dün gece Akçakale Sınır Kapısı'nın hemen karşısındaki Tel Abyad Sınır Kapısı'na, büyük bir ÖSO bayrağı dikildi.


Salih Müslim'den 'etnik temizlik' iddiasına yanıt


Bölgedeki kaynaklar, PYD'nin yapılan anlaşma doğrultusunda Tel Abyad'dan çekildiğini, hem ilçenin hem de sınır kapısının denetimini ÖSO'ya bıraktığı ileri sürüldü. Tel Abyad'daki bu gelişme sonrası bazı Suriyeliler, Akçakale Sınır Kapısı'na gelerek ülkesine dönmek için beklemeye başladı. 


Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu sınır hattında yaşanan bu gelişme sonrası kontrolü ÖSO'nun sağlamasıyla birlikte 20 aydır kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı'nın da açılması için hazırlık yapıldığı iddia edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS