Siber kavga sürüyor, Kuzey Kore'de internet gitti

Siber kavga sürüyor, Kuzey Kore'de internet gitti

ABD ile arasında yaşanan Sony ve Kim Jong Un'a suikastı konu alan bir filmin yarattığı krizinin ardından Kuzey Kore'de internet kesildi. Obama'nın "orantılı yanıt verileceği" açıklamasının ardından bu gelişme, interneti kimin kestiği sorusuna yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore arasındaki film krizi yeni bir alana taşındı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a suikasti konu alan Hollywood filmi iki ülke arasında kriz yaratmış, yapımcı firma Sony'nin siber saldırıya uğramasının ardından ABD Başkanı Barack Obama, orantılı yanıt verileceğini söylemişti. Kuzey Kore'nin internetinin kesilmesiyle tartışma büyüdü.


Cemil Bayık: 'Takvime uyulmazsa, taslağı açıklarız'


Kuzey Kore'de internete erişim yaklaşık 10 saat kesildikten sonra sabah saatlerinde kısmen yeniden sağlanmaya başlandı. Kesintiye teknik arıza mı siber saldırı mı neden oldu henüz belli değil. Ancak Kuzey Kore'den konuyla ilgili yorum gelmedi.


Mısır ve Katar arasında buzlar eriyor


Akıllardaki soru ise, eğer teknik bir sorun olmadıysa, Kuze Kore'nin internetini kimin kestiği?


Fakat Kuzey Kore halkı durumdan haberdar değil. Zira ülkede normalde de nüfusun çok az bir kısmının internete erişimi var. Ülkede hemen herkesin akıllı telefnu olsa da bu telefonlardan internet erişimi yasak.


Ülkede devletin kontrolünde bir "intranet" sistemi var.


Muzaffer Kuşhan cezaevine girecek

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS