Suriye'den Şah Fırat Operasyonu açıklaması

Suriye'den Şah Fırat Operasyonu açıklaması

Suriye rejiminden Şah Fırat Operasyonuna tepki geldi. Açıklamada "Saldırgan tavrın sonuçlarından Türkiye sorumludur" denildi.

Operasyona tepki Suriye hükümetinden geldi. Açıklamada Şah Fırat Operasyonu "Açık bir saldırganlık" olarak nitelendi.


Açıklamaya göre, Türkiyedeki Suriye Konsolosluğu operasyon hakkında bilgilendirildi ama operasyon için onay beklenmedi.


Suriye hükümeti, açıklamasında, "Bu saldırgan tavrın sonuçlarından Türkiye sorumludur" ifadelerini kullandı.


Suriye Dışişleri Bakanlığı ise, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Süleyman Şah türbesini başka bir mekana taşıma operasyonundan bir gün önce Suriye'nin İstanbul'daki Konsolosluğuna resmi bir şekilde bildirdiğini duyurdu.


Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "Türk Dışişleri Bakanlığı, Süleyman Şah mezarını başka bir mekana taşıma operasyonundan bir gün önce Suriye'nin İstanbul'daki Konsolosluğuna resmi bir şekilde bildirdi. Fakat Türk otoriteleri 1921 yılında Türkiye ile o dönemin işgalci Fransız otoriteleri arasında imzalanan anlaşmanın öngördüğü gibi bu konuda Suriye'nin onayı beklenmedi" denildi.


"Süleyman Şah Türbesinin Rakka kırsalında terör örgütü IŞİD'in yoğun olarak bulundukları bir bölgede olduğu" ifade edilen açıklamada, "IŞİD'in bölgede bulunan tüm mezarlar, türbeler ve kiliselerin yanı sıra çok sayıda mescit ve camiyi de yıkmalarına rağmen Süleyman Şah türbesine hiçbir şekilde saldırmadığı" belirtildi.


Açıklamada ayrıca, "Türkiye'nin Süleyman Şah türbesine ilişkin anlaşmanın hükümlerini ihlal etmesini ve bu ihlalin yol açacağı sonuçlardan Türk otoritelerinin sorumlu olacağının" altı çizildi.


İŞTE ŞAH FIRAT OPERASYONUNDAN İLK GÖRÜNTÜLER...


Başbakan Davutoğlu Şah Fırat'ın detaylarını açıkladı


Erdoğan: 'Sevk ve idaresini bizzat izledim'


Muhalefetten tepki: 'Şah değil, mat operasyonu'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS