Suudi Arabistan kadın sürücüleri terör mahkemesinde yargılayacak

Suudi Arabistan kadın sürücüleri terör mahkemesinde yargılayacak

Suudi muhalifler, Suudi Arabistan'da araba sürme yasağını delen iki kadının "terör suçları mahkemesinde yargılanacağını" belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Suudi 25 yaşındaki Luceyn el Hadlul ve 33 yaşındaki Maysa el Amudi bir aya yakın bir süredir gözaltında tutuluyordu.


Muhaliflerin aktardığına göre Suudi kadınlar, araba kullandıkları için değil, sosyal medyada yaptıkları yorumlar nedeniyle terör suçları mahkemesine sevk edildi.


Fethullah Gülen'den Erdoğan'a: 'Özür dile barışalım'


Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanmasını yasaklayan herhangi yazılı bir yasa bulunmuyor, fakat bu konuyla ilgili bir fetva var. Araba kullanan kadınlar cezalandırılma ve polis tarafından gözaltına alınma riskiyle karşı karşıya kalıyor.


General ve amirallerin terfi kuralları değişti


Suudi Arabistan, dünyada kadınlara araba sürmeyi yasaklayan tek ülke.


Suudi kadınlar kısıtlamaların kaldırılması talebiyle sosyal medya dâhil birçok platformda bir dizi kampanya başlattı.


General ve amirallerin terfi kuralları değişti


Sınırda gözaltı


AFP haber ajansı, El Hadlul'un 1 Aralık'ta komşu Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Suudi Arabistan'a araba kullanarak girmeye çalışırken gözaltına alındığını duyurdu.


AFP, BAE merkezli bir Suudi gazeteci olanı El Amudi'nin de El Hadlul'a destek olmak için sınıra geldiği sırada gözaltına alındığını bildirdi.


Her iki Suudi kadının da Twitter'da çok sayıda takipçisi var. El Hadlul, Twitter hesabından Suudi Arabistan sınırında ülkeye girebilmek için tüm gün beklediği mesajını paylaşmıştı.


Marmaray için 12 milyon Euroya alınan 38 tren atıl kaldı


Ülkenin doğusundaki El Ehle mahkemesi Perşembe günkü kararında kadınların Riyad'da terör suçları için kurulan özel mahkemede yargılanmaları kararı verdi.


Muhalifler, kadınların avukatlarının mahkemeye sevk kararını temyize götürme hazırlığı yaptıklarını aktardı.


Nimet Abla'nın sırrı buymuş!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS